1. Новини Закарпаття
  2. >

Поза законом: більшість хостелів в Україні скоро можуть закритися

07.06.2019 23:35 Бізнес

В законодавстві України немає визначення хостел. Через це проблеми мають як бізнес, так і мешканці багатоквартирних будинків.

В законодавстві України немає визначення хостел. Через це проблеми мають як бізнес, так і мешканці багатоквартирних будинків.

150 гривень за ніч у Києві. Хостел – найдешевший варіант зупинитися в будь-якому місті. Вигідно туристу і підприємцю, єдиний мінус – в одній кімнаті можуть перебувати одночасно бути 8-10 осіб. Але для мешканців будинку це постійний потік людей і шум – 40% хостелів знаходяться у житлових будинках. При цьому в законодавчому полі України хостелів просто не існує і ніяких вимог до них досі немає.

Більшість з таких "бюджетних готелів" досить скоро можуть закритися – до цього може призвести один із законопроектів, який вже лежить у Раді.

Альтернатива готелям і знімним квартирам

У Франції хостели називають Auberge de jeunesse, у Німеччині – Jugendherberge, в Іспаніі - Albergue juvenil. Всі ці поняття переводяться як "молодіжний гуртожиток". Тут в основному зупиняються молоді люди, які не хочуть переплачувати за готелі або знімні квартири.

Студент Андрій Василенко подорожує, він об'їздив майже всю Україну. У містах зупиняється переважно в хостелах. В середньому нічліг обходиться хлопцю від 75 до 200 гривень.

"Все, що мені потрібно – місце, де можна поспати і прийняти душ. Цього цілком достатньо і це можна отримати в хостелі, заплативши невелику суму. Навіть в центрі міста можна зняти місце в хостелі до 100 грн, якщо це невелике місто. У обласному центрі, де багато туристів – близько 200, – розповів студент.

Клієнти хостелів рідко коли затримуються довше, ніж на три-чотири дні, каже власник одного з таких закладів в Києві В'ячеслав Назаренко. Люди заселяються, щоб відпочити після дороги.

"У хостелах селяться туристи, яким потрібно провести одну або кілька ночей. За 150-200 гривень людина отримує ліжко, постіль, душ і можливість готувати на кухні. День наші постояльці проводять поза хостелом. Так, в одній кімнаті може знаходитися до шести осіб, але у нас є шафки для кожного клієнта, які закриваються на ключ. Плюс, вони швидко знаходять спільну мову між собою, заводять нові знайомства. Це люди, яким не потрібно зайве".

Мешканці проти хостелів

В одному з будинків в центрі Києва працювало відразу три хостели: дво- трикімнатні квартири на 20-30 осіб. Мешканці цього будинку не витримали і пішли до суду. Феміда стала на їхній бік.

В українському законодавстві нічого не говориться про хостели, але йдеться про права мешканців. Спираючись на норми, можна закрити можна практично будь-який хостел.

Згідно зі статтею 382 Цивільного кодексу, квартира призначена для постійного проживання. Відповідно до другого пунктом статті, всі власники квартир і нежитлових приміщень – співвласники багатоквартирного будинку. При цьому стаття 383 говорить, що власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.

Але при цьому, в ч. 7 ст. 41 Конституції України та в п. 5 ст.319 Цивільного кодексу громадянина зобов'язують використовувати власність такими способами, при яких не будуть порушуватися права інших осіб, і співвласників в тому числі.

"Розташування "хостела", як і готелі, гуртожитки в квартирі багатоквартирного житлового будинку незаконно. По-перше, це нецільове використання квартири, яка призначена для постійного проживання однієї сім'ї. По-друге, квартира технічно не пристосована для розміщення такої кількості людей. Дії власників хостелів в квартирах багатоквартирних будинків порушують норми цивільного і житлового законодавства, порушують житлові права інших мешканців таких будинків", - йдеться в одному з рішень Печерського районного суду Києва проти власників хостелів.

Хостели можуть закритися

Держава візьме хостели під контроль. У Раді вже лежить два законопроекти щодо врегулювання їх роботи.

Законопроект №10237 пропонує:

Підняти штраф за використання квартири не за призначенням до 34 000-51 000 грн; а за повторне порушення – 85 000 грн;Хостел може перебувати в будинку, якщо це не суперечить інтересам мешканців.На одну людину в хостелі має бути не менше 8 кв. м площі квартири.

"Передбачається розміщення лише на першому поверсі будинку. На одну людину в хостелі має бути не менше 8 кв м. І, найголовніше, планується збільшити розмір штрафів. Про дозвіл мешканців точної норми не міститься, але сказано, що хостел не може перешкоджати правам і інтересам мешканців, а, отже, виникає пряма норма на оскарження дії хостелів", – пояснює адвокат Діна Дрижакова.

Альтернативний законопроект № 10237-1 більш докладний. Наприклад, в ньому йдеться про те, що хостел повинен мати окремий вхід і евакуаційний вихід. А розміщення хостела в багатоквартирному будинку допускається за рішенням мешканців будинку – мінімум 70% підписів.

Саме другий законопроект загрожує хостелам. Якщо депутати підтримають його, то закриється близько 80% хостелів, оскільки вимоги неможливо виконати, вважає Олена Моцна, голова Асоціації хостелів Києва.

Читайте на ГК:Стане спекотніше: якою буде температура  в Україні 7 квітня
Читайте на ГК:Гороскоп на 7 квітня для всіх знаків Зодіаку: кому потрібно тримати себе в руках
Читайте на ГК:В Україні знову може подорожчати електроенергія, — Галущенко
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська