1. Новини Закарпаття
  2. >

Шлях до серця виборця: скільки насправді коштує реклама політиків

21.01.2019 23:58 Бізнес

Охочі позмагатися за президентську булаву намагаються всіляко переконати, що саме вони найкращі. Така боротьба, варто сказати, коштує їм чимало грошей.

Охочі позмагатися за президентську булаву намагаються всіляко переконати, що саме вони найкращі. Така боротьба, варто сказати, коштує їм чимало грошей.

Крім офіційної застави в розмірі 2,5 мільйона гривень, кандидат в президенти  оплачує рекламу, виготовлення агітаційних матеріалів, роботу виборчих штабів, - пише газета Експрес.

У 2014-му на це найбільше витратив Петро Порошенко — 96,4 мільйона гривень. Сергій Тігіпко тоді задекларував 75,5 мільйона гривень витрат, Юлія Тимошенко — 67,5 мільйона. Та експерти кажуть: суми, вказані у звітах, явно занижені. Насправді кандидати витрачають у десятки разів більше.

Детальніше — у розмові з гендиректором Комітету виборців України Олексієм Кошелем та аналітиком Громадянської мережі "Опора" Олександром Неберикутом.

— Які суми витрачають учасники президентських перегонів на виборчу кампанію? І що зазвичай декларують?

О. Кошель: — Кандидати, які реально боротимуться за найвищу державну посаду, можуть витратити на вибори від 80 до 100 мільйонів доларів. Ті, що хочуть лише прорекламувати себе напередодні парламентських виборів — менше.

Дві третини витрат — це зазвичай приховані гроші. Так було під час попередніх кампаній, так, вочевидь, буде і під час цієї. "Білі" статті — це замовлення реклами: на телебаченні, радіо, у друкованих ЗМІ та ін.

О. Неберикут: — Однак насправді кандидати декларують не всі витрати на рекламу. Ще задовго до старту виборчої кампанії  з'явилося чимало зовнішньої агітації претендентів на президентську булаву. Сум, заплачених за цю рекламу, ми у їхніх звітах не побачимо. Адже кандидати зобов'язані декларувати витрати від того моменту, коли вони офіційно зареєструвалися в ЦВК. Те саме стосується медійної агітації та поліграфічної продукції з рекламою, оплати роботи виборчих штабів.

— Які ще статті витрат перебувають у "тіні"?

О. Кошель: — Оплата роботи спостерігачів у день виборів, а також агітаторів. Для рейтингових кандидатів ці витрати вимірюються десятками мільйонів доларів.

Із тіньових коштів оплачують агітацію проти конкурентів — йдеться про створення груп та мереж ботів у інтернеті.

О. Неберикут: — З тіньового бюджету оплачують і роботу членів виборчих комісій. Держава платить лише керівному складу. А кандидати зі своєї кишені — решті членів комісій. Це величезні суми — мільйони або й десятки мільйонів гривень! У нас 30 тисяч дільничних і понад 200 окружних виборчих комісій. Якщо кандидат захоче мати свого представника у кожній з них, то це величезна кількість осіб, яких треба фінансово простимулювати.

О. Кошель: — Є також практика тіньових доплат головам і членам комісій. Рейтингові кандидати платять і членам виборчих комісій технічних кандидатів, які працюють на їхню користь.

— Аналітики Комітету виборців заявили, що виявили факти незаконної агітації.  Про що йдеться?

— На бігбордах деяких кандидатів нема вихідних даних. Маю на увазі відомості про установу, що здійснила друк, тираж, відповідальних за випуск осіб, замовників матеріалів. Ігнорування цих правил — порушення ч.3. ст. 59 Закону "Про вибори  Президента України".

— Яке покарання за це може бути?

— Центральна виборча комісія може винести попередження кандидату. А от зняти його з виборчих перегонів не має права. Більше того, кандидата не можуть зняти з виборів, якщо він навіть займатиметься підкупом виборців чи організовуватиме мережі по підкупу.

Нагадаємо, що перший тур голосування відбудеться 31 березня.

Читайте на ГК:Отримав повістку і не прийшов до ТЦК через "тяжкий емоційний стан": як покарали чоловіка
Читайте на ГК:Нові правила мобілізації: що чекає на українських чоловіків вже у травні
Читайте на ГК:Україна може зануритися в нову темряву: до чого слід готуватися
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська