1. Новини Закарпаття
  2. >

Експерти розповіли, що буде з цінами на бензин у лютому

10.02.2018 23:40 Бізнес

Паливо в лютому може подешевшати, прогнозують фахівці.

Паливо в лютому може подешевшати, прогнозують фахівці.

У лютому літр палива подорожчав в середньому на 1,9 гривні. А заправити повний бак на 48 літрів стало дорожче на 91 гривню. Все через подорожчання нафти і ослаблення національної валюти. Але в лютому ціни на бензин можуть стабілізуватися і піти на зниження, прогнозують експерти, передало Ukr.Media.

Що буде з цінами на бензин в лютому

За січень найбільше подорожчало дизпаливо – на 1,95 грн за літр. А-92 і А-95 додали в ціні по 1,91 гривні. А-95+ – 1,88 грн. Автогаз набрав у ціні 49 копійок за літр.

Більш відчутно подорожчання палива, якщо заправляти повний бак машини. Так, заправити бак на 48 літрів обійдеться на 90-93 гривні дорожче, ніж на початку січня.

У середньому ціни на паливо зросли на 3-5%, зазначає співзасновник Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Об'єктивна причина – зростання цін на нафту, який продовжився, і негативна динаміка курсу валют до гривні.

"Зараз ці тенденції призупинилися тому є підстави, якщо ситуація збережеться, що до кінця лютого ціни на паливо трохи знизяться – на 30-50 копійок. Нафта трохи подешевшала і курс зміцнився", – коментує аналітик.

Автогаз не мав подорожчати, оскільки АЗС були забезпечені ресурсом на достатньому рівні завдяки довгостроковими контрактами з постачальниками.

"Були підстави сподіватися, що автогаз не подорожчає. Але він подорожчав з-за того, що потягнувся за цінами на нафтопродукти, хоча й не так суттєво. Багато чого буде залежати від того, чи буде наповнюватися ринок. Щоб не сталося так, що на ринку з якихось причин різко скоротиться пропозиція. Якщо цього не буде, то ціна на газ буде стабільніше", – додає Дмитро Марунич.

У лютому ціни на бензин повинні знизитися в середньому на 50 копійок за літр, прогнозує Геннадій Рябцев, директор спецпроектів НТЦ "Психея". Вже з початку лютого нафтопродукти на кордоні подешевшали приблизно на 3-4% і гривня почала зміцнюватися по відношенню до євро і долара.

"Якщо ситуація не зміниться до кінця тижня, то з початку наступного тижня сформується підстава для зниження вартості палива приблизно на 50 копійок. Якщо гривня не піде вниз, ціни підвищуватися не будуть. Але з наступного тижня слід очікувати зниження цін на АЗС для лояльних клієнтів приблизно на 50 копійок", – говорить Геннадій Рябцев.

Однак АЗС навряд чи знизять ціни на стелах. Мережі збільшать знижку для своїх лояльних клієнтів, додає експерт.

У січні і лютому продажу пального на АЗС зменшуються із-за падіння попиту – в цей період українці менше їздять. Тому заправки не будуть підвищувати ціни для збільшення прибутку, інакше такий крок ще більше вдарить по доходах.

Чому паливо дорожчає

Ціни на нафтопродукти – бензин, дизпаливо – залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини експорту палива припадає на ці три країни. В Україні переробляється не так багато нафти, щоб ці обсяги впливали на ціни.

Значний вплив на ціну надає курс валют. Мережі АЗС купують паливо за долари або євро, а прибуток отримують у гривні. Коли національна валюта падає, то така закупівля нафтопродуктів обходиться компаніям дорожче, із-за чого доводиться піднімати ціни.

Так, якщо долар дорожчає на одну гривню, це призводить до підняття цін на бензин і дизпаливо на 60 копійок за літр через два тижні, каже Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея". Якщо нафта подорожчає на 1%, то вартість бензину зросте на 10 копійок за літр через той же проміжок часу. Чому через два тижні? Тому що бензин з-за кордону або з заводу надходить на заправку приблизно через 11-13 днів.

До того ж, щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто залежить від стабільності гривні.

"Ми купуємо бензин за валюту, держава нараховує податки на паливо в євро – валюті, яка по Україні не ходить, і перераховується за курсом Нацбанку. А потім оператори через міжбанк пробують за виручені від продажу гривні купити євро, щоб закупити нову партію", – коментує експерт нафторинку Леонід Косянчук.

За прогнозами Bloomberg, в цьому році серйозних стрибків цін на нафту не буде, але тренд збережеться до її поступового подорожчання. Тому причин до здешевлення палива за рахунок вартості нафти в цьому році не буде.

Раніше Національний банк України дав прогноз, що в 2018 році бензин знову подорожчає на 10,8%. Про це йдеться в інфляційному звіті НБУ. На 2019 і 2020 роки Нацбанк також дає більш ніж оптимістичний прогноз інфляції палива: 5 - 5,5% на рік в гривневому еквіваленті.

Але експерти не такі оптимістичні. Як прогнозують аналітики інвестиційної групи ICU, світове зростання цін на нафту в 2018 році може стати причиною підвищення цін на бензин в Україні в середньому 22-24%. Імпортований газ може також подорожчати на 8-11%.

Читайте на ГК:Гороскоп на 18 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:Відключення світла 18 квітня: в  «Укренерго»  попереджають про перерви в електропостачанні у ВСІХ регіонах України
Читайте на ГК:Можуть передбачати майбутнє: астрологи назвали знаки зодіаку, які бачать віщі сни
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська