1. Новини Закарпаття
  2. >

Крах російської економіки настане за два роки - експерти

01.04.2015 22:43 Бізнес

Провідні західні експерти прогнозують, що до масштабної катастрофи російській економіці залишилося всього 2 роки.

Провідні західні експерти прогнозують, що до масштабної катастрофи російській економіці залишилося всього 2 роки.

Своїми думками економісти поділилися з учасниками міжнародної конференції «Російська економіка: ідеальний шторм?», що відбулась у Парижі в Інституті політичних наук Sciences Po.

Про це повідомляє Укрінформ.

«У найближчі два роки не варто чекати повного краху, російська економіка стикнеться з рецесією, ВВП знизиться в 2015 році на рівні 3-4% (за прогнозом СБ - до 3,8% ВВП), якщо зберігатимуться ті тенденції, що ми спостерігаємо зараз. Рецесія триватиме і у 2016 році, але катастрофи та банкрутства держави не буде у разі, якщо не буде нових економічних помилок, які цілком імовірні», - зауважив професор економіки Sciences Po Сергій Гурієв (колишній ректор Російської економічної школи, що емігрував у 2013 році до Франції).

На його думку, від повного краху російську економіку убезпечуватиме резервний фонд РФ.

«Попри торішні втрати на рівні 120 млрд дол. США, у фонді ще є близько 300 млрд дол. для того, щоб пройти 2015-2016 роки без серйозних потрясінь, але зниження доходів, зростанням цін, послабленням рубля і падіння ВВП не уникнути», - зазначив Гурієв.

Водночас він не взявся прогнозувати, що буде з російською економікою після 2016 року.

«У влади є проста відповідь на це запитання: вона вважає, що ціни на нафту якоїсь миті почнуть зростати, і сподівається, що це відбудеться до того як буде вичерпаний резервний фонд», - додав фахівець.

Керівник наукових програм Sciences Po, CERI/CNRS Марі Мендрас, у свою чергу, назвала серйозні чинники, що й надалі впливатимуть на російську економіку. Це, зокрема, подальше падіння цін на енергоносії, масовий відплив іноземних інвестицій та економічні санкції Заходу, на скасування або пом’якшення яких немає жодних підстав.

Британський економіст, директор Інституту глобальної політики LSE Ерік Берглоф припускає, що рецесія російської економіки сягне рівня 5% ВВП. Крім того, на його думку, за свою недолугу політику Росії доведеться сплачувати так званий «геополітичний податок» - йдеться про збільшення видатків на оборону, суттєве зниження торговельних та інвестиційних потоків, масові звільнення персоналу з фінансових та енергетичних систем, зростання системних ризиків усієї економічної системи.

«Західні санкції мають безпосередній вплив на економіку РФ», - переконаний експерт.

За його словами, їх продовження також матиме конкретні наслідки для економіки. Зокрема, вони підтримуватимуть невизначеність у цілому по галузі, негативно впливатимуть на зовнішню торгівлю, збільшать залежність приватного сектору від державного втручання, знизять економічне зростання на просторі ЄАЕС та в Центральній Азії, вплинуть на транскордонні об'єкти російських компаній.

Водночас продовження російських контр-санкції проти ЄС, на думку Берглофа, матимуть обмежений вплив на європейські країни і лише збільшуватимуть рівень інфляції у самій Росії. Його думку поділяє і Сергій Гурієв, за оцінками якого такі дії уряду б’ють передусім по найбідніших верствах росіян.

Сьогодні ж Світовий банк оприлюднив свій прогноз щодо російської економіки і назвав головні ризики для неї. Згідно з прогнозом, на Росію чекає затяжна рецесія упродовж двох років через низький рівень інвестицій на тлі дорогих кредитних ресурсів і відсутності доступу на міжнародні ринки.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська