1. Новини Закарпаття
  2. >

Безправні нелегали: як живуть заробітчани в Ізраїлі

08.08.2018 17:30 Без кордонів

Їхали, як туристи, а залишилися заробітчанами – тисячі українців за цією схемою щорічно виявляються в Ізраїлі.

Їхали, як туристи, а залишилися заробітчанами – тисячі українців за цією схемою щорічно виявляються в Ізраїлі.

Більшість подають прохання про отримання статусу біженця, а частина залишається нелегально і працює "в чорну" – а й тих, і інших часто "кидають" посередники, що обіцяють роботу. Одна з таких історій – в матеріалі журналістів Сегодня.

Віталій і Мар'яна одружилися рік тому, але замість медового місяця вихідці із Західної України вирушили на заробітки – в Ізраїль. У працевлаштуванні їм допомагав місцевий каблан – так тут називають посередників.

Віталію обіцяли роботу на вибір: на будівництві або в сфері перевезень, а Мар'яні – прибиральницею. Віталій обіцяного не отримав – перші місяці йому теж довелося займатися прибиранням.

"Про що ми домовлялися? Він нам обіцяв золоті гори. Робота, документи, як всі посередники обіцяють. Потім ми почали помічати, що він нас обманює – наприклад, бере у людей 60 шекелів на годину, а нам платить 30", – розповів Віталій .

За додаткову плату адвокат посередника подав прохання на надання парі статусу біженців. За квартиру, де сім'ю поселили ще з чотирма такими ж заробітчанами, Віталій і Мар'яна платили все тому ж посереднику щомісяця 700 доларів. Він же заборгував їм за роботу майже півтори тисячі доларів. Так терпіли три місяці – потім вночі втекли від каблана, і той почав погрожувати.

"Лякав, що нас депортують, можуть в будь-який момент нас депортувати, його адвокат, який нам допомагав з документами, він – вас депортують, нікуди ви не підете", – зазначив Віталій.

Сім'я зняла квартиру і почала шукати роботу – нехай часом і нелегальну. Віталій з напарником будують басейни, а Мар'яна – прибирає квартири й вілли. Найскладніше для неї – незнання мови.

"У мене була одна жінка зі знанням російської, вона мені допомогла, вона розмістила оголошення на сайті цього району, де я працюю. Але я попередила, що я іврит не розумію, англійська так собі, і мені почали писати смс. Мені телефонують, я говорю – я вас погано розумію на івриті, будь ласка пишіть мені або на івриті, або англійською. Мені пишуть, я в перекладачі перекладаю і так домовляюся ", – розповіла Мар'яна.

Тільки в минулому році близько 6 тисяч українців залишилися в Ізраїлі без дозволу на проживання. Ще близько 8 тисяч подали документи на отримання статусу біженця. Серед них – Віталій і Мар'яна. Їхні перспективи в отриманні статусу прояснив адвокат.

"Зараз прийняли нове правило, де вони можуть на місці дати відмову. На сьогоднішній день кількість людей, які подають ці прохання, скоротилася в рази. По-перше, це через це правила. По-друге – дуже жорсткі правила перетину кордону" , – розповів адвокат, фахівець з міграційного права і питань, пов'язаних з МВС Ізралія, Марк Княжевський.

Але підстав для отримання статусу біженця у Віталія і Мар'яни, за їхніми словами, немає, і в будь-який момент вони можуть отримати відмову і готуватися до депортації.

Читайте на ГК:Смарт-мобілізація та електронний рапорт: в Україні запроваджують глобальні зміни для військових
Читайте на ГК:Отруйний овоч уже на полицях магазинів: закарпатців попереджають про небезпечний продукт привезений з Польщі
Читайте на ГК:Мобілізація з 25 років: ТЦК в Україні починають працювати за новими правилами
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська