1. Новини Закарпаття
  2. >

Потяг до зміни місць. Куди виїжджають українці до Центральної Європи

29.07.2018 13:21 Без кордонів ВАЖЛИВО

Міграція з України у країни Центральної Європи, масова видача "других" паспортів жителям прикордонних українських областей - нинішні реалії.

Міграція з України у країни Центральної Європи, масова видача

Міграція з України у країни Центральної Європи і створює додаткові зв'язки між країнами, і формує базу майбутніх конфліктів, пишуть Денис Лавнікевич, Ольга Байвидович у №14 Журналу Корреспондент

"Жах! У країні залишилося менше 30 млн населення!", - подібну істерику тиражують багато сайтів і навіть шановні експерти. А насправді, за даними Державної міграційної служби та МЗС України, за кордоном працює близько 5 млн українців. Але офіційні підрахунки не враховують нелегальних мігрантів.

За даними компанії GFK-Україна, близько 41% українців, що працюють за кордоном, роблять це без оформлення трудових відносин. Разом оцінка числа заробітчан коливається в межах 6-8 млн постійних і тимчасових працівників. Причини від'їзду з України (тимчасового або постійного) у всіх свої. Загальна ж у значної частини емігрантів - прагнення не виїжджати дуже далеко, осісти по сусідству з батьківщиною, в одній із країн Центральної Європи. Список переваг у цьому регіоні включає Польщу, Словаччину, Чехію, Угорщину, Румунію і Болгарію. 

Корреспондент розбирався, як ці країни ставляться до українців - за умовами влаштування на роботу, отримання освіти, придбання нерухомості та натуралізації. 

Болгарія: рай для ледарів та інвесторів 

Ця країна охоче приймає українців (звичайно, у рамках законодавства ЄС).

Одна із причин - погана демографія: місцеве населення старіє, а працездатна частина активно переїжджає на постійне місце проживання в Іспанію. Втім Болгарія - одна з найбідніших країн Євросоюзу. Як то кажуть, "своїм не вистачає". Проте ВНП (вид на проживання) у ній дозволить вільно їздити країнами Шенгенської зони, а надалі - набагато легше отримати ВНП в іншій європейській країні.

Українці, котрі переїхали до Болгарії, вказують на те, що, порівняно з іншими країнами ЄС, тут дешеве життя, низькі ціни на нерухомість і низькі податки (10% -вий податок на дохід - найменший у Євросоюзі). Зі знайомого українцям - високий рівень корупції, погані дороги і слабко розвинений громадський транспорт. Щоб отримати дозвіл на постійне проживання, іноземцю потрібно прожити у країні п'ять років на підставі ВНП.

Можливостей отримати ВНП багато: - навчання в університеті або коледжі; - робота за контрактом; - створення нового бізнесу на території Болгарії; - відкриття представництва фірми, яка працює в іншій країні; - репатріація: повернутися на батьківщину можуть етнічні болгари; - вступити в шлюб з болгарським громадянином або іноземцем, що живуть у країні не менше п'яти років; - інвестиції в економіку на суму більше 1 млн болгарських левів (трохи менше $600 тис.), як варіант - купівля державних облігацій або акцій підприємства; - купівля нерухомості на суму понад 300 тис. євро; - для пенсіонерів діє спеціальна програма імміграції: досить мати на рахунку в болгарському банку кілька тисяч євро і завірити нотаріально довідку з пенсійного фонду (з перекладом на болгарську мову). Як показує практика, українцям найпростіше перебратися до Болгарії через формальне відкриття представництва іноземної фірми.

А найскладніше - через влаштування на роботу. Болгарський роботодавець повинен буде довести, що такого фахівця у країні немає і на це робоче місце не претендує ніхто з болгар. Також він повинен призначити зарплату на рівні від 1500 євро. 

Чехія: хочуть айтішників і співробітників сервісу 

У серпні 2017 року заступник міністра праці та соціальної політики Чехії Томаш Петрічек заявив:

"Зараз ми маємо 300 тис. заявок від українців на роботу в Чехії і до 200 тис. вакансій для працевлаштування українців. Це означає, що кількість українських заробітчан у Чехії буде рости. І це при тому, що вони вже є найбільшою трудовою громадою в нашій країні".

За словами Петрічека, у Чехії працює близько 70 тис. громадян України (із 374 тис. громадян різних країн). На кінець 2017 року українці становили 40% (118 тис.) іноземців, що легально проживають у Чехії. У країні діє спрощена схема працевлаштування працівників, що мають високу професійну кваліфікацію за спеціальностями, необхідними в Чехії.

Більше того, 1 лютого 2018 року Чехія вдвічі збільшила квоти на працевлаштування українців - з 9,6 до 19,6 тис. А в травні було оголошено про спеціальну програму, яка дозволить трудовим мігрантам з України потрапляти у країну швидше і простіше. Якщо вдається знайти там роботу, мігранту видається "робоча карта" - документ, який об'єднує вид на проживання і дозвіл на роботу в Чехії. Інші варіанти: - вступити у чеський вуз. Там безкоштовне навчання, в тому числі для іноземних громадян - за умови знання чеської мови; - отримати бізнес-візу.

Спочатку реєстрація в Чехії фірми або отримання статусу приватного підприємця. Спочатку видадуть візу на термін понад 90 днів, а після її продовження іноземець отримує ВНП у Чехії терміном на два роки. Але держава вимагає підтверджувати ведення бізнесу, він повинен бути прибутковим; - можна отримати спеціальний ВНП відрядженому працівникові іноземної компанії з філією у Чехії; - побратися. Але статус ПМП (постійне місце проживання) можна отримати тільки після трьох років спільного проживання із громадянином Чехії. Зате якщо переїхати до Чехії вдалося, українець може розраховувати на безліч програм допомоги в адаптації та інтеграції у країні.

Найпопулярніша - безкоштовний інтеграційний курс Ласкаво просимо в Чеську Республіку (фінансується МВС Чехії). Також доступні безкоштовні курси чеської мови. 

Словаччина: чекають підприємців 

За словами осілих у цій країні українців, це свого роду "Чехія, тільки більш спокійна і дешева". У Словаччині також потрібні робочі руки, але набагато менше, ніж ц Чехії, та й зарплати тут нижчі. Тому серед українців, що їдуть сюди, більш популярне отримання посвідки на проживання через формальну реєстрацію власного бізнесу. Це дозволяє відразу подати запит на отримання ВНП, також одночасно з основним заявником може запросити ВНП його сім'я. Термін від прийняття рішення до отримання карток ВНП - два-три місяці. Інші варіанти: - освіта в Словаччині.

ВНП на строк навчання можуть надати студенту - навчання у вузі безкоштовне, як і в Чехії; - вступити в шлюб із громадянином Словаччини або з іноземцем, який має постійне місце проживання у Словаччині; - отримати роботу. Досить непросто - дозвіл на роботу видає бюро із працевлаштування, тільки якщо не зможе за місяць знайти кандидата з місцевих. Робочий ВНП видається на рік із правом подальшого продовження. Купити нерухомість у Словаччині іноземцю нескладно, але ця покупка не дає права вимагати тимчасовий ВНП. 

Польща: хочуть всіх 

Робочих рук у Польщі дуже не вистачає через масовий відтік власних громадян у минулому і бурхливе зростання економіки сьогодні. При цьому поляки не приховують, що не хочуть приймати культурно і релігійно чужих для них біженців з Африки та Близького Сходу, тому віддають перевагу українцям і білорусам, що приїжджають на заробітки. За даними Міністерства сім'ї, праці і соціальної політики Польщі, 95% всіх дозволів на роботу в 2017 році були видані громадянам України. Для робочої візи потрібно отримати запрошення на роботу від роботодавця безпосередньо або через рекрутингове агентство. 

"Минулого року ми видали 1,267 млн ​​віз українцям. Половина з них була дозволом на працевлаштування. Таким чином, у Польщі живе понад мільйон українців, тому що вони працюють у Польщі. За першу половину 2018 року ми видали понад 750 тис. віз українцям", - заявив у 2017 році глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський. 

У Польщі затребувані українські працівники різних спеціальностей - від сезонних сільхозробітників і будівельників до IT-фахівців і лікарів. Процедура видачі дозволів на роботу дуже ліберальна для українців, а також білорусів та громадян ще ряду країн. Українському робітникові не складає труднощів отримати тимчасовий ВНП у Польщі. Інші варіанти переїзду в Польщу: - навчання. Студентська віза дозволяє надалі легко оформити ВНП і отримати право на роботу. Необов'язково навіть вступати до вузу - досить записатися на річні курси польської мови; - відкриття бізнесу.

Швидкий і легкий варіант отримання ВНП. Якщо компанія показує дохід, можна подати документи на отримання ПМП і статусу довгострокового резидента Євросоюзу; - репатріація. Знайшовши польських предків у родоводі і підучивши мову, можна оформити "карту поляка" - документ, який серйозно полегшує імміграцію; - вступ у шлюб. Уклавши шлюб із громадянином Польщі, можна отримати ВНП строком на два роки, потім ПМП, а ще через п'ять років клопотати про громадянство. 

Угорщина: не особливо чекають 

Осілі в Угорщині українці говорять про досить високі ціни і дуже "проблемну" місцеву бюрократію. В Угорщині не вистачає робочих рук, але уряд не вітає робітників-мігрантів. Варіанти переїзду в Угорщину: - навчання у країні. Це може бути як вища освіту, так і різного роду стажування та мовні курси. У 2018 році уряд Угорщини надасть 100 стипендій для українських студентів; - придбання нерухомості. Не дає гарантії отримати ВНП, й іноземцю доведеться отримати дозвіл на покупку; - відкриття бізнесу. Найреальніший варіант для більшості українських мігрантів. Реєструвати компанію можна за дорученням, знання мови не вимагається.

Маючи бізнес, можна отримати візу типу D, а далі оформити карту ВНП. Але для подальшого продовження ВНП компанія повинна показувати обороти; - працевлаштування - украй складно. Потрібно пред'явити дозвіл на роботу, трудовий контракт і довідку про доходи; - життя на пенсії. Українському пенсіонерові з капіталом переїхати до Угорщини найпростіше. Буде потрібно купити будинок або квартиру, отримати візу типу D і протягом року в'їхати на територію Угорщини, потім оформити ВНП, для чого довести, що мігрант отримує доходи в іншій країні; - вступити в шлюб із громадянином Угорщини. За цією схемою можна отримати ВНП за місяць, через три роки можна подавати на отримання громадянства. 

А ось отримати посвідку на проживання через інвестиції в економіку Угорщини більше не можна - відповідна програма закрита з 1 квітня 2017 року. 

Румунія: щоб їхати далі 

У країні низькі заробітні плати та складно працевлаштуватися, тому вона непопулярна серед "заробітчан". Зате Румунія славиться в Україні легкістю оформлення паспорта: - освіта в Румунії. Популярний варіант в українців, хоча навчання платне; - шлюб із громадянином Румунії. ВНП - дуже швидко, а через п'ять років - громадянство; - робота. Влаштуватися непросто, у румунів і громадян ЄС є пріоритет під час працевлаштування; - відкриття свого бізнесу й інвестиції в економіку.

Доведеться отримати спеціальний дозвіл від Центру зі сприяння торгівлі та іноземних інвестицій. Потрібен бізнес-план і готовність інвестувати від 100 тис. євро і створити 10 робочих місць для румунів; - "знайти" румунське коріння. Популярний варіант у жителів півдня Одеської області (особливо молоді). У Румунії активно діють програми репатріації, а в Україні є чимало фірм, готових взяти на себе виявлення у клієнта румунських коренів. А ось отримати ВНП автоматом через покупку нерухомості в Румунії не можна. 

Особистий досвід Марина Климук, 36 років, Київ 

У мене є власна квартира в Києві, а в 2011 році ще трикімнатну квартиру залишила у спадок бабуся. Ми із чоловіком її продали і купили за три чверті цієї суми котедж у Болгарії на березі моря. Залишок грошей вклали в його ремонт і благоустрій. Вийшло дуже вдало: відтоді ми два-три місяці на рік відпочиваємо там самі, всією сім'єю, а решту часу котедж здаємо. Але хочу сказати, що подібний бізнес у Болгарії зав'язаний на відпочивальниках, на туристах. Самі болгари виявилися дуже бідними, я б сказала, що в Україні живуть, напевно, краще. 

Богдан Середа, 25 років, Рівне 

Я щойно приїхав із Польщі, уже втретє їздив на півроку на заробітки. Перші два рази на будівництві допомагав бетон заливати. Тепер ось у Гдині працював за фахом токарем-фрезерувальником на заводі. Начальство мною задоволене, порушень у мене не було жодного разу, мову вже добре освоїв. Так що тепер можу розраховувати на довгостроковий вид на проживання. Якщо говорити про зарплату, то в місяць вдається відкласти $200-300, але це я живу досить комфортно. Деякі "заробітчани" живуть по 10 осіб у кімнаті без зручностей. Це, як правило, дорослі мужики, у яких в Україні залишилися сім'ї. У них і по $500 виходить відправляти, але це життя на межі. Мені ж пощастило двічі: поки немає сім'ї, а роботодавець планує зробити з мене хорошого фахівця. Тому роботою не перевантажує і дає можливість професійно зростати, освоювати нову техніку. Але тут вже англійська потрібна, навіть простому слюсарю. Доводиться вчити прямо по ходу. 

Другий паспорт? Не можна 

В Україні, як свідчить четверта стаття Конституції, існує тільки єдине громадянство. Тобто друге або подвійне громадянство українським законодавством не визнається.

Однак у Законі України Про громадянство уточнюється, що навіть якщо "громадянин України набув громадянство іншої держави, не відмовившись при цьому від українського, то, незважаючи на це, у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України". 

Двічі, навесні 2017-го і 2018 року, в Раду з ініціативи Президента вносилися законопроекти, якими намагалися передбачити заходи і процедури, які не допускають наявності другого громадянства/ паспорта. Обидва - відкликані. Найімовірніше, тому що основним завданням обох документів була не стільки боротьба із практикою наявності двох паспортів в Україні, скільки врегулювання ситуації з паспортами в окупованому Криму. 

На західному кордоні України вітчизняні прикордонники регулярно відловлюють співгромадян, які мають румунські та угорські паспорти. За таке адміністративне правопорушення накладається штраф - його встановлює суд кожного разу індивідуально. Але, незважаючи на такий ризик, в Україні, за даними Євростату, число тих, хто отримав паспорти інших європейських країн, з кожним роком збільшується. 

Крім того, зростає число українців, які отримали так звану карту поляка, порядок видачі якої регламентується законом Про карту поляка, прийнятим у Польщі ще у вересні 2007 року.  

Чому йдуть на ризик 

Щоб не тільки вільно переміщатися через кордон, а й мати можливість працювати або вести бізнес у Євросоюзі. А в Польщі "карта поляка", хоч вона і не паспорт, позбавляє необхідності отримувати візу, спрощує влаштування на роботу і заняття бізнесом. Крім того, ті, хто має цей документ, як і поляки, можуть користуватися правом безкоштовної освіти, отримувати стипендію або фінансову допомогу, мати постійну знижку в розмірі 37% на придбання внутрішніх залізничних квитків. До того ж в екстрених випадках можна розраховувати на отримання безкоштовної медичної допомоги. Так що безвіз - це безвіз, а "карта поляка" - це "карта поляка". 

Якщо говорити про тих, хто отримав паспорт у Румунії, то, згідно із законодавством, будь-хто, чиї предки проживали на території країни з 1918 по 1940 рік або на території, яка раніше належала Румунії (в частині Закарпатської та Одеської областей (Бессарабія) або Чернівцях), або є нащадками громадян Королівства Румунії, цілком може претендувати на репатріацію. Але, щоб це довести, необхідно зібрати досить велику кількість документів, таких як свідоцтво про народження і шлюби батьків, дідусів, бабусь. Якщо говорити про Болгарію, Угорщину і Чехію, то в цих країнах паспорти видаються за національною ознакою.

З моменту подачі документів до отримання паспорта може пройти близько року. Але потім новий громадянин спокійно може розраховувати на отримання роботи в будь-якій країні Євросоюзу.  Земляцтва в Україні Країни-сусіди активні і на території України: тут діють різноманітні неурядові організації, фонди та інші організації, які декларують своєю метою підтримання зв'язків з етично родинними громадянами, культурний обмін і навіть ... фінансову підтримку малого бізнесу. І саме держава Україна підтримує збереження національної ідентичності українських громадян, які не є етнічними українцями. У західних районах України є і школи, і вузи, де вони можуть за бажання навчати дітей і вчитися самим національною мовою.

Тільки в одній Закарпатській області, як сказав Корреспонденту заступник голови Закарпатської ОДА Ярослав Галас, із 667 середніх навчальних закладів тільки 549 з українською мовою навчання.

"72 школи - з угорською мовою навчання, 26 - з українською та угорською, у 12 - навчання румунською, у трьох - російською та українською, по одній - навчання українською і румунською, українською, російською та румунською мовами", - зазначив Галас. 

На початку 2018 року було прийнято Закон Про освіту, яким передбачено, що навчання повинно проводитися виключно державною мовою, хоча одночасне вивчення мов меншин зберігається. Ці норми викликали жорстку реакцію по той бік кордону, а влада Угорщини і зовсім використовувала цей закон як привід для блокування євроатлантичної інтеграції України. Центри тяжіння На території західних областей України, як уже було сказано, діють численні центри, що підтримують зв'язки з етнічними земляцтвами.

І це чудово - культурні зв'язки, освіта, підтримка дрібного підприємництва, але є нюанси. Наприклад, у середині червня 2018 року в Румунський культурний центр імені Еудоксіу Хурмузакі, що в Чернівцях, нанесли візит співробітники СБУ і виявили там ... карту так званої Великої Румунії, на території якої були позначені і землі Чернівецькій області. Було відкрито провадження у досить важкій статті Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за посягання на територіальну цілісність України. У червні ж СБУ порушила справу про сепаратизм проти угорського благодійного фонду Закарпатський центр економічного розвитку Еган Еде, який фінансується угорським урядом і видає кредити місцевим підприємцям угорського походження. 

До суду ні в одному з описаних випадків справа не дійшла. Тим часом на Закарпатті за гроші з Угорщини фінансується отримання освіти угорською, навіть виплата пенсій окремим категоріям пенсіонерів. Те, що відбувається, навряд чи призведе до сценаріїв на кшталт кримського - все ж Румунія і Угорщина є членами ЄС. Але певний дискомфорт у міжнародних справах Києву ці процеси, безсумнівно, спричиняють. І найголовніше - у прикордонних областях створюється інфраструктура для експорту на Захід найактивнішої і молодої частини місцевого населення. Незважаючи на запевнення керівників одного з фондів в тому, що вони собі за мету ставлять сприяння тому, щоб "дати можливість людям повернутися з-за кордону і забезпечувати свою сім'ю стабільним доходом вдома, на рідній землі". 

Як це відбувається 

Ігор Кіраль, провчився рік у Словаччині, Кошице, Університет Павла Йозефа Шафарика 

Півтора роки тому, коли я закінчував школу, батьки наполягли на моєму вступі до Словацького університет на географічний факультет. За півроку до вступу я почав вивчати словацьку мову. Після того як вступив, оселився в хостелі. Хотів спочатку влаштуватися на роботу, але через плаваючий графік навчання це не сильно виходило. Допомагали батьки. Але весь цей час мені хотілося повернутися в Україну. Також мені не дуже подобалася обрана спеціальність. Це був вибір батьків, а не мій. Остаточне рішення про повернення прийшло тоді, коли я отримав під час сесії низькі бали з технічних предметів. І після закінчення першого курсу я повернувся в Україну, хочу поступити в один із вузів, стати архітектором. 

Яна Черевко, мама Єгора, який вчиться в Університеті Вістула - Inter Slavonic 

Ми ще за рік до закінчення школи почали підшукувати для Єгора вуз. Вибір припав на університет Вістула у Варшаві. Оскільки він добре знав англійську, ми вирішили вибрати для нього навчання англійською. Зупинилися на факультеті менеджменту, документи подали в лютому 2018 року, буквально наступного дня прийшла відповідь про те, що син прийнятий. Заплатили повністю за перший семестр. Оформили для сина страховку і візу в Києві, усіма іншими документами займався вуз. У Варшаві зняли для сина кімнату в двокімнатній квартирі. У середньому йде десь близько 300 євро на місяць. З другого курсу Єгор хоче влаштуватися на роботу, щоб заробляти самому на свої потреби. Тим більше що і навчання йому поки легко дається. Викладачі креативні. Багато практичних завдань. Проблем ні з чим не виникало. Не факт, що він залишиться в Польщі. 

Ян Доброносов, фотограф, поїхав до Польщі, отримавши робочу візу 

Прийняв рішення виїхати в Польщу. Оформив робочу візу на півроку і завдяки пораді друзів влаштувався працювати на складах одного із продуктових супермаркетів. Живу в квартирі разом із колегами, багатьох із яких знав ще до поїздки в Польщу.

Цю квартиру надав нам роботодавець, оплата за неї знімається із зарплати. Зараз я заробляю більше, ніж коли працював у Києві на трьох роботах. Самостійно вчу польську мову, щоб потім подати документи на довший термін. Це називається "осведчення". При цьому я не розглядаю Польщу як кінцевий пункт. Думаю, що спочатку зможу прижитися тут, а потім вільно їздити і працювати по всій Європі.

Читайте на ГК:Повернувся, бо треба боронити країну: історія закарпатця про службу на фронті (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Де замовити якісні футболки з логотипом?
Читайте на ГК:Прикордонник виявився агентом РФ і втік до Москви: правоохоронці розповіли, що йому загрожує
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська