1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

Колапс на кордоні: чому на західних КПП машини застряють на добу

14.11.2017 16:16 Без кордонів ВАЖЛИВО

Після введення безвіза авто стало більше, а пункти пропуску залишилися колишніми.

Після введення безвіза авто стало більше, а пункти пропуску залишилися колишніми.

На західному кордоні - колапс. Автомобілі та вантажівки застряють в багатокілометрових чергах від декількох годин до двох діб. Після введення безвіза машин стало більше, а пункти пропуску залишилися колишніми і не справляються зі зрослим напливом.

Псуються продукти і затримуються товари

Автомобілісти скаржаться на пробки на польському кордоні. Часто довго доводиться стояти в пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ" на Волині, через який лежить найкоротша дорога на Захід. Тому через цей КПП їде найбільше вантажівок. Через довгих простоїв затримуються товари і псуються продукти, які везуть далекобійники.

"Раз на раз не доводиться. Буває поталанило і можна проскочити за пару годин, а буває-стоїш в черзі добу-дві. Черга із сотень фур може розтягнутися на 5-7 км. Хто везе швидкопсувні продукти, пропускають вперед, але все одно чекати треба довго. Зриваються договори, замовники зазнають збитків - треба ж платити зарплату водіям і за оренду авто. А якщо ще товар псується, то взагалі біда ", - розповів "Стране" водій фури Вадим Малех.

Найгірше в перший робочий день після вихідних, коли машин більше. "Умов в сервісній зоні немає ніяких, туалетів на вистачає. Буває, поки спимо вночі бензин крадуть. З того боку кордону, в Польщі, такого немає", - говорить далекобійник.

Українські прикордонники кивають на польських колег - багатогодинні черги пояснюють більш ретельними перевірками транспорту та особистих речей водіїв.

За інформацією Держприкордонслужби, автобуси будуть перевіряти довше постійно, а легковика - час від часу, коли польські митники проводитимуть спецоперації, наприклад, з пошуку контрабандистів.

"На кордоні взагалі бардак твориться. Багато автобусів із заробітчанами, плюс митники посилили перевірки після безвіза, ще й машини з польськими номерами кожні п'ять днів повинні кататися, ставити штамп для легалізації авто", - сказала "Стране" Ірина Верещук, колишній мер прикордонної Рава -Руської, де знаходиться один з пунктів пропуску.

На її думку, влада України і Польщі не приділяють уваги цій проблемі.

"Про ці чергах вже ходять легенди. А насправді - була б добра воля керівників, все можна було б вирішити", - говорить Верещук.

Такса в 30 євро за швидкий проїзд

Самі мандрівники скаржаться, що в чергах на виїзд з України доводиться стояти часто.

"В" Ягодині "недавно простояли майже дев'ять годин, з півночі до 9 ранку, - розповідає Яна Садова, яка з чоловіком-німцем часто їздить через цей пункт пропуску. - Пані в" будці "дуже повільно штампувала паспорт, черга рухалася зі швидкістю п'ять машин на годину ".

Зі збільшенням черг на кордоні з'явився новий "сервіс": місцеві на автомобілях з польськими номерними знаками, у яких на кордоні все "схвачено", пропонують "провести" без черги за плату. Такса за швидкий перетин кордону - 30 євро.

"Дев'ять годин очікування - вартість проїзду без корупції", - скаржиться Садова.

Автомобілісти також радять не довіряти офіційній інформації про кількість машин на кордоні. На ділі чергу може виявитися набагато довше.

"Не вірте в брехні про те, що там всього 150 машин. Може бути більше тисячі", - розповідає держслужбовець Василь Поліщук.

У чергах як і раніше стоїть багато машин дрібних контрабандистів, які перепродують в Польщі втридорога сигарети і горілку.

"Відсотків 80 - це місцеві" човники ". Плюс стало більше заробітчан, які по безвізу їдуть на роботу в Європу. Пункти пропуску повинні були розширити до напливу після безвізового режиму, але гроші як завжди розікрали і нічого не зробили", - анонімно зізнався " країні "співробітник прикордонної служби у Львівській області.

Європа незадоволена чергами і котлованом за 3 мільйони євро

Через недобудованих пунктів пропуску на західному кордоні, на які Євросоюз виділили нашій митниці 10 мільйонів євро на оновлення КПП, не так давно розгорівся скандал.

У серпні цього року Європа припинила фінансування по митної програмі і зажадала звіту, зокрема про те, як так вийшло, що за 3 мільйони євро в пункті пропуску "Устилуг - Зосин" тільки вирили котлован.

Чим далі, тим голосніше європейці обурюються убогим станом українського кордону, розбитими дорогами до неї і довгими чергами.

"Вантажівки іноді повинні стояти по кілька днів на кордоні. Транспортування через Україну стає дуже довгою і дорогою, товари псуються", - сказав на зустрічі з пресою в жовтні Йоханнес Хан, європейський комісар з питань європейської політики сусідства і переговорів по розширенню.

Нагадаємо, на КПП "Тиса" утворилася 1,5-кілометрова черза з каміонів.

Читайте на ГК:У Польщі проходить перший тур місцевих виборів: що відомо
Читайте на ГК:Українських дітей у Польщі зобов’яжуть піти до місцевих шкіл: подробиці
Читайте на ГК:У Польщі 18-річний українець загинув під час погоні: деталі інциденту
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська