1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Берегівські архівісти співпрацюють із колегами з Будапешту

08.08.2017 20:33 Без кордонів

Все розпочалось, коли Міністерство зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, прийняло рішення про надання безоплатної бюджетної допомоги в розмірі 21200000 форинтів.

Все розпочалось, коли Міністерство зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, прийняло рішення про надання безоплатної бюджетної допомоги в розмірі 21200000 форинтів.

Угода діяла в рамках проекту «Оцінка становища Берегівського архіву та проведення робіт щодо захисту документів архівного фонду». Однак, аналіз і попереднє вивчення на місті всіх проблемних питань виявило, що даної суми не достатньо. Тому було прийняте рішення про те, що додаткові кошти у розмірі 2120000 форинтів виділить Будапештський столичний архів. Відповідна угода була підписана 2 червня 2014 року, повідомив Перший.

За словами очільника Берегівського філіалу Закарпатського обласного архіву – Олени Куташі (на фото), всі роботи обумовлені цим проектом були завершені в березні 2015 року. Відтак була підписана нова угода, завдяки успішної співпраці. Сталася знакова подія для всього закарпатського архівного наукового товариства – 6 лютого 2017 року. На цей раз грантова сума складала 35271400 форинтів. Вражають масштаби проведеної роботи. На першому етапі замінили незручні, у багатьох випадках не придатні для користування дерев’яні стелажі на сучасні, — металеві. Вдалося, нарешті, закінчити облаштування стелажами (системи deхion – salgo) одного із важливих архівосховищ.

Крім того, багато уваги приділялося покращення фізичного стану документів, для цього перекартоновано 2500 погонних метрів документів. Передбачено, що у подальшому буде проведено оцифрування, при наймі, усіх важливих й безцінних документів. Таким чином – забезпечується не тільки покращення умов зберігання, а й більш масштабний доступ до них фахівців та дослідників. Ця робота вже проводиться, на перспективу – доступ до таких документів через мережу Інтернету. 

В першу чергу це угорські королівські грамоти. Вони мають велику цінність. Під час грантових проектів була проведена часткова рестоврвція та консервація та вкладені у відповідне пакування – близько 300 таких грамот. Велику тривогу за стан кадастрових карт, нарешті, вдалося зняти. Завдяки фахівцям з фірми «Arcanum» (вони мають великий досвід такої роботи). Виготовлені після 1856 року, кадастрові карти дають потужний, колосальний напрямок для дослідження колишнього стану Березького, Угочанського, Ужанського і частини Марамороського комітатів. Відтак відкриваються чудові можливості для швидкого відображення, збільшення — зменшення мозаїки сіл, жуп в цілому.

А ще проводити територіально-інформативні порівняльні аналізи тощо. До слова, після оцифрування понад 8000 кадастрових карт, здійснених в рамках першої програми, на другому етапі проекту підготовлено близько 600 зображень. До речі, ці карти знаходяться на сайті www. мapire.eu.

Валерій Разгулов.

Нагадаємо, книги для підопічних ужгородського терцентру передали з бібліотеки.

Читайте на ГК:Важка втрата для кожного: 46-річний закарпатець приєднався до лав “Небесного війська” (ФОТО)
Читайте на ГК:“Щоб ми мали можливість жити”: ще один закарпатець відправиться в останню земну путь (ФОТО)
Читайте на ГК:«Kelme Cup in Beregovo»: у Закарпатті проводять традиційний всеукраїнський футбольний турнір
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська