1. Новини Закарпаття
  2. >

Рішення Нідерландів про асоціацію з ЄС може поставити хрест на зоні вільної торгівлі

09.10.2016 11:14 Без кордонів

Врятують чи угроблять Нідерланди асоціацію України з ЄС?

Врятують чи угроблять Нідерланди асоціацію України з ЄС?

Прем'єрові Нідерландів Марку Рютте не позаздриш. Його проєвропейський уряд, що підтримав Угоду про асоціацію України з ЄС (УА), нині в досить скрутному становищі, оскільки мусить врахувати негативні результати квітневого консультативного референдуму з питання ратифікації цього документа. І на кону — не тільки доля Угоди та зони вільної торгівлі Україна—ЄС, не тільки політичне майбутнє самого Рютте, його партії та очолюваного ним уряду, а й, без перебільшення, договороспроможність, єдність і, не виключено, подальша доля всього Європейського Союзу. 

За інформацією DT.UA, на початку осені Гаага навіть просила Київ не порушувати питання ратифікації УА ще місяця півтора (слід гадати, до засідання Ради ЄС із закордонних справ 17 жовтня та Європейської Ради 20—21 жовтня). За великим рахунком, уряд Нідерландів взагалі хотів би відкласти "українську" проблему на поствиборні часи. Кабінет Рютте вперто не бажає робити питання ратифікації Угоди з Україною темою передвиборних дискусій. Адже праві й ліві популісти, рішуче налаштовані взяти реванш на запланованих на 15 березня 2017 р. парламентських виборах, не втратять нагоди розп'ясти правлячу коаліцію за "ігнорування голосу народу". 

І якщо до 1 листопада не буде знайдено рішення, яке задовольнятиме всі сторони, а голландська опозиція не послабить свого натиску в "українському" питанні, то досить висока ймовірність, що уряд усе ж таки внесе в парламент пропозицію про відмову Нідерландів ратифікувати Угоду про асоціацію Україна—ЄС. Прийняття парламентом Нідерландів цієї пропозиції поставить на Угоді хрест.

Як стверджують експерти, котрі брали участь у підготовці УА, якщо Нідерланди відмовляться від ратифікації, Угода працювати не буде. Більше того, припинить свою дію і т.зв. тимчасове застосування УА, запроваджене на період ратифікації, тобто доки всі 28 країн не приймуть рішення про ратифікацію документа.  Якщо всі скажуть "так", Угода набирає чинності в повному обсязі. У разі ж негативного рішення Нідерландів, які висловлюють свою волю останніми, тимчасове застосування УА скінчиться, тобто зона вільної торгівлі Україна—ЄС припинить існування, як завершиться й реалізація секторальної частини Угоди.

Але голландців, схоже, це не тривожить, їх хвилюють інші проблеми. За інформацією наших джерел в українському уряді, основних "занепокоєнь" у Нідерландів три. По-перше, голландці, як засвідчили підсумки референдуму і як сигналізує сьогодні Гаага, хвилюються, що Угода може стати першою сходинкою на шляху України до членства в ЄС. Хвилювання, на наш погляд, надумані, оскільки головним розчаруванням українців в Угоді була саме відсутність європейської перспективи в преамбулі документа. 

По-друге, голландців непокоїть співпраця ЄС з Україною в оборонній сфері. На думку Гааги, питання безпеки — це прерогатива НАТО, а не ЄС. Не будемо втягуватися в довгу дискусію з цього приводу, хоча, наприклад, Німеччина і Франція, які недавно запропонували активізувати європейську оборонну політику, очевидно, дотримуються трохи іншої, ніж голландці, точки зору. Зауважимо лише, що "оборонна" частина Угоди — теж досить слабенька й ні до чого серйозного ЄС не зобов'язує. А наскільки Євросоюз "готовий" допомагати Україні в оборонній сфері, демонструють російсько-український конфлікт і неготовність ЄС розгорнути не тільки військову, а навіть цивільну місію на сході України. 

По-третє, жителів Нідерландів непокоїть, що завдяки Угоді Україна може отримати прямий доступ до фінансів ЄС. Знову ж, повторимо вкотре, оскільки Україна не є кандидатом на вступ до ЄС і Угода жодним чином їй цього статусу не гарантує, то й доступу до фондів ЄС наша країна автоматично отримати не може. Скромні суми, які ЄС виділяє Україні, аж ніяк не порівняти ні з обсягами фінансування країн-кандидатів, ні з допомогою, яку ЄС надає, наприклад, Греції. 

Ще дві теми, котрі непокоять громадян Нідерландів, — це підозри, що Угода дасть можливість українцям вільно переміщуватися по Європі (і головне — по Голландії) з метою працевлаштування, а також — добре відомі європейцям українські проблеми з верховенством права та корупцією. У зв'язку з цим нагадуємо, що Угода про асоціацію не має нічого спільного з підготовкою до безвізового режиму (це зовсім інший переговорний процес), а безвізовий режим, своєю чергою, не дає права на працевлаштування і буде запроваджений лише для короткочасних поїздок українських громадян до Європи з туристичними, діловими, сімейними та іншими цілями. Що стосується корупції, то… так, грішні, але намагаємося боротися й дуже сподіваємося, що саме необхідність виконувати Угоду про асоціацію з ЄС значно нам у цій боротьбі допоможе. 

Читайте на ГК:Гороскоп на 18 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:Відключення світла 18 квітня: в  «Укренерго»  попереджають про перерви в електропостачанні у ВСІХ регіонах України
Читайте на ГК:Можуть передбачати майбутнє: астрологи назвали знаки зодіаку, які бачать віщі сни
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська