1. Новини Закарпаття
  2. >

Нідерланди. Доповідь про аварію MH17, факти і деталі

29.09.2016 16:07 Без кордонів

Спільна слідча група (JIT), яка вже два роки працює над встановленням винних у катастрофі літака MH17, оприлюднила в середу попередню доповідь.

Спільна слідча група (JIT), яка вже два роки працює над встановленням винних у катастрофі літака MH17, оприлюднила в середу попередню доповідь.

Слідчі з Нідерландів, Бельгії, України, Малайзії та Австралії стверджують, що встановили тип зброї, який вразив авіалайнер - ракета серії 9М38, випущена із зенітно-ракетного комплексу "Бук", - і точне місце її запуску - поле неподалік від населеного пункту Первомайське.

У концерні "Алмаз-Антей", який є виробником ЗРК "Бук", заявили, що провели вже три експерименту, які підтверджують версію про пуск ракети з іншого місця - із західного напрямку населеного пункту Зарощенське. У російському МЗС висловили розчарування ситуацією навколо розслідування катастрофи і заявили, що висновки групи підтверджують упередженість слідства.

За даними міжнародних фахівців, район, з якого була запущена ракета, в той момент перебував під контролем ополченців. Сам "Бук", згідно з висновками комісії, нібито прибув в Первомайське з РФ, а вже на наступний день після катастрофи лайнера - 18 липня зранку 2014 року - був на повернутий через російську територію Сніжне, Дебальцеве та Луганськ. При цьому слідчі не змогли сказати, чому ЗРК був вивезений, як вони вважають, з Росії. Проте, за словами керівника ЦЕНТРАЛЬНОГО слідчого департаменту національної Поліції Нідерландів Вільберто Пауліссена, на ТОЙ МОМЕНТ ополченці протистояли повітряних ударів ВПС України. У генпрокуратурі Нідерландів підкреслили, що на поточний момент не пов'язують розбився Boeing з діями Росії або російських громадян. JIT також окреслила коло осіб, так чи інакше пов'язаних з переміщенням "Бука" - їх близько 100 осіб.

Як зазначив генеральний прокурор Нідерландів Фред Вестербеке, частина з них відповідали за транспортування комплексу. У той же час він підкреслив, що все це не робить їх автоматично підозрюваними. За його словами, слідству ще належить встановити імена знаходяться в кабіні "Бука" людей і відповісти на питання, чи діяла команда самостійно або отримувала наказ зверху. У доповіді також поки не міститься інформації, чи був запуск ракети випадковим або навмисним. Слідчі не можуть сказати, як довго ще тривав розслідування. Втім, угода про роботу JIT було продовжено до початку 2018 року. Як повідомив журналістам генпрокурор Нідерландів, в рамках слідчої групи працювали від 100 до 200 слідчих, а іноді і більше.

"На даний момент близько 100 слідчих, прокурорів та інших експертів продовжують працювати у справі в рамках слідчої групи", - сказав він.

За його словами, укладення цієї команди грунтуються на вивченні десятків контейнерів з тисячами фрагментів уламків MH17, з яких 1 448 тисяча були долучені до процесу. Він також зазначив, що слідчі активно вивчали вміст інтернету.

"Півмільйона відео і фотографій були детально вивчені і збережені, більше 200 свідків були допитані, іноді у важких обставинах. Крім того, 150 тисяч перехоплених телефонних розмов було прослухано, перевірено їх ставлення до справи і справжність. (Висновки зроблені) на підставі більш 3, 5 тисячі перехоплених розмов, повністю перекладених і проаналізованих ", - заявив Вестербеке.

Що стосується записів переговорів, то, за словами Вестербеке, вони були надані українською стороною.

"Це в основному записи, представлені українськими службами Ці записи стали доступні міжнародної слідчої групи за рішенням суду Це українські пам'ятки ..", - Сказав він на прес-конференції.

Для обгрунтування різних висновків слідчі використовували різного типу джерела інформації. В ході презентації журналістам були продемонстровані фотографії та відеозаписи, на яких зображений зенітно-ракетний комплекс, що пересувається як на тягачі, так і самостійно. Крім того, слідчі продемонстрували запис перехоплених телефонних переговорів невідомих, які спілкувалися між собою по-російськи і обговорювали, зокрема, обставини доставки ЗРК "Бук". Так, в комюніке слідчого комітету затверджується, що маршрут переміщення ЗРК "Бук" був визначений "завдяки обробці інформації, отриманої із записів перехоплених телефонних розмов, показань свідків, фотографій і відеоматеріалів, розміщених в соціальних мережах, а також відеоматеріалу, який ще не надавався розголосу і був отриманий від свідка ".

Крім того, в ньому стверджується, що місце пуску було визначено на підставі "інформації, наданої великою кількістю свідків, які бачили і яким конденсаційний Вдалося зафіксувати СЛІД Ракети, запущеної за допомогою ЗРК" Бук ", а також її рух в повітрі".

"Інша група свідків могла встановити зв'язок між конденсаційним слідом і СОУ (самохідна вогнева установка - Ред.) ЗРК" Бук ", яку вони бачили раніше 17 липня 2014 року", - йдеться в комюніке.

Фотографії конденсаційного сліду, слідів вигоряння трави на полі, а також супутникові знімки поля, з якого нібито був здійснений пуск ракети, зроблені до і після 17 липня, були продемонстровані журналістам в ході презентації. Незважаючи на те, що Росія не входить в спільну слідчу групу, надані РФ дані, які можуть пролити світло на обставини катастрофи, були долучені до справи. Так, раніше в Москві повідомили, що передадуть голландської стороні нові радіолокаційні дані щодо катастрофи MH17.

У генпрокуратурі Нідерландів заявили, що інформацією поки не мають у своєму розпорядженні, але після отримання ретельно її вивчать. У відомстві також розповіли, що як і раніше очікують від Росії відповіді на ряд запитів щодо катастрофи малайзійського Boeing, зокрема, за первинними даними радарів. При цьому прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив в середу, що російська сторона надала вичерпну інформацію щодо катастрофи MH17. За його словами, не всі країни надали такий масив інформації, "деякі країни, як і раніше, наприклад, радарні дані не представили".

Пєсков також заявив, що Москва оцінить результати голландського розслідування. Він підкреслив, що "важливо робити висновки, враховуючи останню інформацію, яка була опублікована нашими військовими - первинні дані радарів".

Коментар експерта Реакція на доповідь з Москви не забарилася. У концерні "Алмаз-Антей", який є виробником комплексів "Бук", не згодні з висновком JIT, що місцем пуску був район Первомайського. У компанії пояснили, що провели вже три експерименту по ситуації з MH17, і всі вони підтверджують версію про Ракети з пуску напрямки Зарощенське населеного пункту, контролювався українськими силовиками. У концерні підкреслили, що JIT не мають технічних обґрунтуванням своєї версії катастрофи авіалайнера.

"Представлені сьогодні висновки міжнародної слідчої групи не можуть мати під собою достатнього технічного обґрунтування для твердження про те, що Росія якимось чином може бути причетна до загибелі малайзійського Boeing ВЛІТКУ 2014 року", - заявив радник генерального конструктора концерну Михайло Малишевський.

Він також повідомив журналістам, що Нідерланди при моделюванні краху MH17 користувалися даними про американську ракеті, конструктивно відмінною від снарядів "Бука".

"Голландські фахівці прийшли до висновку, що за фізичними міркуваннями ВАРІАНТ" Алмаза-Антея »їх не влаштовує. І щоб пояснити таку невідповідність, інший голландський інститут ... використовував дані з американських підручників. Але за основу була взята циліндрична бойова частина з підривом ззаду, тоді як на ракетах "Бук" всіх типів ... веретеноподібна або бочкоподібна бойова частина -. детонатор розходиться спереду Тому, щоб перевести в більш-менш прийнятний вид американські дані, їх потрібно "отзеркалить" ... Саме так приблизно (на) 15-20 градусів автоматично були змінені характеристики. це пояснювалося фізичними міркуваннями після проведеного моделювання ", - сказав Малишевський.

Читайте на ГК:Нові покарання для чоловіків: які основні зміни до законодавства про мобілізацію
Читайте на ГК:Війна дронів в Україні вийшла на новий рівень, сторони змінили тактики, — Forbes
Читайте на ГК:Що чекає українців після перерахунку пенсій: у ПФУ дали відповідь
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська