1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Угорське консульство в Ужгороді відзначило чвертьстолітній ювілей / ФОТО

14.08.2016 10:09 0 Без кордонів Автор: Голос Карпат
 

Із проголошенням незалежності України 3 грудня 1991 року Генконсульство в Києві отримало статус Посольства, а 2 червня 1993-го відкрили Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді.

Історія дипломатичного представництва Угорщини на Закарпатті почалась 10 серпня 1991 року, коли в Ужгороді на проспекті Свободи тодішній міністр закордонних справ країни Гейза Єсенскі відкрив представництво Генерального консульства Угорської Республіки, що одним із перших запрацювало у столиці України. Із проголошенням її незалежності 3 грудня 1991 року Генконсульство в Києві отримало статус Посольства, а 2 червня 1993-го відкрили Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді.

У нинішню будівлю на Православній набережній установа перебралась у кінці травня 2006 року. Зараз тут трудиться понад 60 працівників, консульство є одним з найбільших дипломатичних представництв країни. Щороку тут оформляють близько 50 тисяч віз і 20 тисяч дозволів на малий прикордонний рух.

Про це говорив у вітальному слові теперішній Генеральний консул Йожеф Бугайло. На зустрічі з VIP-персонами він вручив науковцю з Івано-Франківська Мирославу Волощуку пам’ятну медаль “Про култура Гунгаріка” – одну з найвищих відзнак в даній галузі. Отримав її викладач Прикарпатського національного університету за предметну наукову працю “Русь” в Угорському королівстві (ХІ-ХІУ ст.): суспільно-політична роль, майнові стосунки, міграції.” Директор Центру медієвістичних студій, керівництво яким виконує на громадських засадах, приїхав до Ужгорода разом з сім’єю – дружиною та трьома синами.

“Моя книга – про людей, в яких в угорському суспільстві ХІ-ХІУ століття почали з’являтись руські імена, що засвідчили численні архівні документи. Отже, співпраця та дружні взаємовідносини між українським та угорським народами започаткувались ще в ті далекі часи,- розповідає Голосу Карпат науковець.- Незабаром твір з’явиться і на угорській мові. До речі, перекладатиме його закарпатський фахівець.”

До слова, івано-франківець вивчив не просту угорську мову й долучає до неї і синів.

Тепло вітали ювілярів директор Чернівецького драматичного академічного театру Юрій Марчак та виконавиця українських народних пісень, заслужена артистка України Ірина Стиць. Під час дарованих композицій пані Ірина запросила навіть до танку Генерального консула Йожефа Бугайлу.

Оригінальним було поздоровлення знаного шоколатьє Валентина Штефаньо. До ювілею угорських дипломатів він виготовив із шоколаду оригінальний торт “Солодке щастя”, на вершині якого величаво красувалась корона святого Іштвана – нині один з державних символів Угорщини. Вразив і крокенбуш (Традиційне лакомство французів на Новий рік. Ред.), на якому шоколатьє разом з Йожефом Бугайло запалили іскристі бенгальські свічки.

Щиро здоровив винуватців торжества уповноважений Угорського уряду доктор Іштван Грежа, який теж приїхав на свято разом з дружиною. Він бажав працівникам дипустанови нових здобутків на благо своєї держави, подальшого розквіту угорсько-українських відносин, здоров’я і витримки, Божого благословення. Промовець жартома розповів притчу, яка поширилась в інтелектуальних колах двох країн, що на посаді Йожефа І (Бочкої) змінив Йожеф ІІ (Бугайло). Користуючись нагодою, Іштван Грежа тепло вітав попереднього Генерального консула Йожефа Бочкої з днем народження, який нині заступник держсекретаря вирішив відзначити його разом з колишніми колегами та закарпатськими друзями, котрих у нього в нашому краї досить багато.

На прийомі були присутні губернатор Геннадій Москаль та голова обласної ради Михайло Рівіс, депутати обласної ради Ілдіка Орос, Гейза Гулачі, Міклош Товт, ректор Ужгородського національного університету Володимир Смоланка, інші поважні особи, керівники органів самоврядування та різних структур, представники громадськості, митці та релігійні діячі, журналісти, колеги з Генерального консульства Угорщини в Берегові. Почергово присутніх розважали знані вітчизняні та закордонні колективи. Популярний гурт “Салонна”, керівником і засновником якого є уродженець Вишкова Іштван Пал, разом з сестрою Естер подарував глядачам в’язанки угорських та українських народних пісень. “Кокош Бондо” з виноградівської Пийтерфолви, як завжди, вражала віртуозністю та запальними танцями. Не відставав від них і народний хореографічний танцювальний колектив “Ритм” з ужгородської Есені під керівництвом нев’янучого Тібора Сабова. Зачарував майстерністю і гурт “Зурго”. Зірвали бурхливі оплески також милі дівчатка Бернадет Кеслер та Аніта Філеп, які задушевно виконали народні мелодії.

Гості свята мали змогу ознайомитись в одному із залів консульства з ексклюзивною виставкою унікальних мережив “Голоші” – національною гордістю угорців. Мистецтвом їх виготовлення нині володіють всього 7 майстринь. Отримати в подарунок мереживо “Голоші” вважається за високу честь. Свого часу ними здоровили Папу Римського Павла Іоана ІІ, королев Великобританії та Йорданії, дружину екс-президента США Джорджа Буша, інших іменитих осіб. Експозиція вже побувала в Києві, Чернівцях, Івано-Франківську та Львові.

Микола Горват.

Читайте на ГК:Хотіли до Словаччини: на Закарпатті затримали трьох чоловіків та місцевого таксиста
Читайте на ГК:На Закарпатті господар виявив несподіваний "сюрприз" у власному городі: що він знайшов (ФОТО)
Читайте на ГК:Знайомство, пістолет, постріли та удушення: романтична зустріч закінчилася вбивством (ФОТО, ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська