1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатці мають знати про загрози: у словацькому Кошіце завершився кліматичний проект / ФОТО, ВІДЕО

26.02.2015 15:56 0 Без кордонів Автор: Голос Карпат
 

26 лютого у словацькому місті Кошице пройшла заключна конференція проекту LOC-CLIM-ACT. Участь у ній взяли представники партнерів проекту зі Словаччини, Угорщини та України, зокрема Закарпаття.

Тривав транскордонний проект близько 30 місяців, його розробку почали у вересні 2012 року. Основна мета - покращення навичок місцевої влади та пересічних громадян у пристосуванні до змін клімату і пом'якшення впливу таких змін на здоров'я і майно людей.

- Основною проблемою на сьогодні є недостатнє усвідомлення проблем зміни клімату органами місцевого самоврядування, - каже менеджер проекту, представниця Карпатського Інституту Розвитку Еріка Лепеньова (Erika Lepenova). - Крім того є брак відповідних знань та відсутність комплексного підходу до вирішення цих проблем.

З метою інформаційної підтримки проекту розробили веб-ресурс climadapt.info, який наразі наповнюється. 95 міст із різних країн Європи підписали і відповідні угоди про приєднання до розробки та впровадження кліматичних стратегій на місцях.

Окрему увагу звернули учасники проекту і на кліматичні зміни, які склалися на Закарпатті, зокрема у Рахівському районі.

- Інтенсивність зміни температури на Закарпатті загалом дещо нижча, ніж в цілому по Україні, із загального фону вирізняється тільки Рахівщина, - каже географ-метеоролог, зав. відділу синоптичної метеорології УНДГМ Віра Балабух. - Зросла кількість спекотних днів та тривалість періодів, протягом яких вони трапляються. У Рахові, до прикладу, їх стало на 19 більше у порівнянні з базисним періодом. Це не тільки на людей впливає, а й на техніку, обладнання. Щоб розуміли важливість - такі умови впливають навіть на роботу атомних електростанцій. 

За словами метеорологів, на Рахівщині впродовж останнього часу зменшилась кількість дощових днів улітку. Проте зросла їх інтенсивність, а звідси - зливи та зсуви. Востаннє така ситуація трапилась у липні 2014 року, коли в селі Чорна Тиса та селищі Ясіня через розлив потічка було підтоплено десятки будинків та розмито місцеві шляхи. Взимку ж зросла кількість дощів, через що в горах постійно спостерігається лавинонебезпечна ситуація.

Зі своїми напрацюваннями в ході проекту виступили також координатор компоненту лісового господарства проекту FORZA Юрій Дербаль, угорський партнер проекту, кліматолог, доктор Янош Міка, менеджер угорського проекту NORRIA Холл Каталін та представник Карпатського Інституту Розвитку Ладіслав Геді.

Загалом же партнери проекту представили не тільки теоретичні напрацювання, а й поділились реально діючими елементами захисту від змін клімату. Це і озеленення дахів будинків, зволоження та охолодження міського середовища, щоб уникнути парникового ефекту, і використання енергозберігаючих технологій.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська