1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Україна
  4. > >

На закупівлях Львівщини бізнес заробив 25 млрд грн / ФОТО

 

За весь час роботи Системи публічних електронних закупівель ProZorro (2,5 роки) Львівській області вдалося заощадити 2 млрд грн бюджетних коштів.

Про це йшлося на П'ятому всеукраїнському Forum Zakupki, який відбувся 29 листопада у Львові. Окрім досягнень державних установ є чим похвалитися і бізнесу – підприємці з усієї України заробили у торгах регіону 25 млрд грн. Проте ці цифри можуть бути значно більшими. Адже потенціал області великий – за час роботи ProZorro на Львівщині пройшло понад 55 тис. закупівель, які провели 1,75 тис. державних установ. Сьогодні в регіоні в середньому на день оголошується близько 120 закупівель.

Активнішій участі бізнесу в тендерах у ProZorro покликані сприяти вдосконалення системи, над яким працює команда реформаторів. Як розповіла на форумі Ольга Терещенко, заступник керівника Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки, позитивний ефект забезпечить низка майбутніх законодавчих ініціатив, які можуть стати реальністю вже у першій половині 2018 року.

"Зокрема це законодавче регулювання допорогових закупівель, які зараз перебувають у "сірій зоні". Або надання можливості учасникам виправити незначні помилки в тендерній пропозицій після аукціону. Наприклад, друга опція лише протягом січня-липня 2017 року дала змогу врятувати принаймні 10% всіх процедур для потреб оборон. Нею скористалися понад 60% переможців аукціонів, перш ніж підписали контракти. Третя ініціатива – введення диференційованої плати за скаргу. Замість фіксованої суми визначатимуться оптимальні процентні значення".

Досягнення ProZorro спонукали до створення ще двох відкритих електронних систем – ProZorro.Продажі і RIALTO. Перша – для продажу держмайна, друга – для закупівель комерційних компаній. Обидві системи за перший рік своєї роботи продемонстрували хороші результати. Наприклад, у RIALTO було оголошено торгів на понад 2 млрд грн. Для порівняння: у ProZorro за такий же час пілотного проекту аналогічний показник становив 2,8 млрд грн.

"Комерційні компанії працюють у RIALTO, щоб забезпечити відкритість і публічність проведення своїх закупівель. До того ж, вони розуміють, що перехід на електронні торги гарантує їм зручність і простоту закупівельного процесу. Уже сьогодні відділи закупівель підтверджують, що економлять гроші й оптимізують чимало процесів – знижують паперовий документообіг, скорочують витрати на персонал", – розповідає керівник торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua і онлайн-сервісу обміну документами "Вчасно" Оксана Ферчук.

У ролі закупівельників до RIALTO вже приєдналося понад 200 компаній-лідерів ринку, серед яких "Нова Пошта", "Воля-Кабель", "Брокард-Україна", "ДЦ Україна" (Watsons), "Золотий вів", "Фармак". Компанії-постачальники також оцінили переваги роботи в RIALTO – вони беруть у торгах активну участь. Завдяки цьому середній показник конкуренції сьогодні становить уже понад 3 учасники в тендері. І ця цифра – далеко не межа, адже до RIALTO приєдналися майданчики-учасниці ProZorro, а на них сьогодні працює близько 75 тис. компаній-постачальників.

Не закуповувати товари і послуги для державних потреб, а навпаки – продавати держмайно допомагає система ProZorro.Продажі. Вона також рік тому була заснована на цінностях і принципах ProZorro і створювалася спочатку для реалізації активів банків-банкрутів. Однак протягом 2017 року проект значно розширився. У ProZorro.Продажі з'явився металобрухт, металева стружка, гафній і цирконій. Потім – лоти з продажу прав оренди. А 13 вересня було опубліковано наказ про старт продажів через систему об'єктів малої приватизації: пансіонатів, баз відпочинку, автомобілів, баштових кранів, нежитлових будівель, складських приміщень тощо).

"Величезний асортимент і відкритість системи ProZorro.Продажі дає змогу якомога більшій кількості потенційних покупців взяти участь в аукціонах зі зрозумілими і єдиними для всіх учасників правилами. І придбати майно, що цікавить, – автомобілі, квартири, офісну техніку й інше – за вигідною ціною, яка часто нижча за ринкову. Купити будь-який актив у системі можуть усі охочі: і компанії, і фізичні особи", – говорить Анна Теселько, керівник проекту "Публічні аукціони" торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua.

На сьогодні дохід у системі Prozorro.Продажі становить понад 4 млрд грн. На продаж виставлені активи на суму близько 600 млрд грн. І ця цифра тільки збільшуватиметься – 6 вересня Кабінет міністрів України ухвалив постанову, що дає офіційний дозвіл державним підприємствам, установам і організаціям продавати власні активи через Prozorro.Продажі.

Про організатора:

Zakupki.Prom.ua - майданчик-учасник Системи публічних електронних закупівель ProZorro, Системи електронних державних аукціонів ProZorro.Продажі і Системи комерційних електронних закупівель RIALTO. B2B/B2G-проект компанії EVO. На Zakupki.Prom.ua державні установи та підприємства оголошують свої тендери і аукціони, а представники бізнесу та фізичні особи подають пропозиції і беруть участь в торгах.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська