1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Про закарпатський Свидовець написали у New York Times

04.11.2019 20:27 Аналітика ВАЖЛИВО Голос Карпат

Далі пропонуємо вашій увазі переклад статті від журналістів Голосу Карпат.

Далі пропонуємо вашій увазі переклад статті від журналістів Голосу Карпат.

Раптовий шквал роботи по розширенню майже непрохідної дороги в Карпатах на південному заході країни додав палива для зростаючого вогню в Україні, через повернення мільярдера Ігора Коломойського, який зараз шукає можливість розширити свою уже істотну сферу впливу, повідомив nytimes.

У 2017 році пан Коломойський втік у Швейцарію, а потім до Ізраїлю після того, як уряд звинуватив його у розкраданні мільярдів доларів і вилучив у нього майно та Приватбанк. Він повернувся в Україну цього року після того, як Володимир Зеленський, колишній бізнес-партнер олігарха, переміг на президентських виборах.

Пан Зеленський, у питаннях про Коломойського на зустрічі з журналістами в столиці Києва, наголосив, що держава не збирається повертати вилучені активи. Але він додав, що готовий вести переговори про майбутнє Приватбанку. А чиновники запевеяють, що дорожні роботи в горах є частиною регулярних ремонтів.

Опоненти проекту будування гірськолижного курорту в Карпатах, бачать перші конкретні ознаки того, що через повернення пана Коломойського під загрозою опинилася одна з найбільш крихких та незайманих територій Європи.

Природохоронці кажуть, що запропонований гірськолижний курорт - план якого включає 33 підйомники, 142 милі гірськолижних трас, безліч готелів та 120 ресторанів - загрожує негативними наслідками для високогірної лісової зони, відомої як Свидовець.

"Свидовець - це тест для нового президента України, який покаже чи знаходиться він під контролем Коломойського, чи ні", - сказала Ірис Дель Сол, франко-українська екологічна активістка, яка виросла в гірському регіоні. Разом із батьком вона допомогла очолити кампанію в України та за кордоном - Вільний Свидовець – щоб зупинити цей проект.

На цій території знаходиться джерело річки Тиса, важливий приток Дунаю, а також ліси старого росту, зникаючі види рослин та тварин (наприклад бурий ведмідь). Тут же розміщується частина первинного букового лісу, який являється об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Чому пан Коломойський, який має акції в деяких найприбутковіших українських компаніях, хотів би спустити сотні мільйонів доларів на ризикований проект, прибутки якого не є визначеними, - загадка.

Пан Коломойський не погодився дати інтерв’ю. Проте його давній бізнес-партнер у регіоні Олександр Шевченко, який управляє гірськолижним курортом Буковель, запевняє, що пан Коломойський ніколи не був зацікавлений у будівництві лижного курорту у Свидовці.

Проте на даний момент більшість його рахунків все ще заморожені і витрати Коломойського обмежені, через це деякі противники курорту Свидовець сумніваються, що він готовий інвестувати в проект, який, як очікується, коштуватиме понад мільярд доларів.

Що він дійсно хоче, зазначає Оксана Станкевич-Волосянчук з екологічної групи "Екосфера", - це отримати контроль над запасами води Свидовця, дефіцитним ресурсом, який потрібний Буковелю (яким колись частково володів пан Коломойським), щоб підтримувати свої снігові машини та десятки готелі, що там діють. Пан Шевченко спростував це, наполягаючи на тому, що Буковель має багато води і це ніяк не зв’язано з паном Коломойським.

Незважаючи на сильну підтримку багатьох місцевих чиновників, проект нового курорту швидко натрапив на юридичні та інші проблеми. Деякі жителі села, розлючені тим, що їх не консультували та не повідомляли про плани губернатора, в 2017 році успішно подали позов до обласного суду, щоб відкласти проект, поки не буде надано більше інформації. Вищий суд скасував це рішення, але справа пішла далі і тепер це питання стоїть перед Верховним Судом країни.

Місцеві жителі притримуються думки, що справжня влада завжди належатиме мільярдерам як пан Коломойський.

Нинішній губернатор регіону Ігор Бондаренко, призначений на посаду Зеленським, заявив, що розуміє людей які проти розкриття лісу та побудови гігантського курорту. Проте, додав - Закарпаття, один з найбідніших регіонів України і потребує інвестицій для розвитку та забезпечення робочих місць. "У кожної монети є дві сторони", - сказав він.

Федір Шандор, професор Ужгородського університету та радник уряду з питань розвитку туризму, заявив, що він поділяє зацікавленість місцевих чиновників у залученні інвестицій для даного регіону, але "на 100 відсотків проти" нового гірськолижного курорту.

Іван Павлючук, мер Чорної Тиси, заявив, що не піклується про те, хто стоїть за проектом, але налаштований побачити, як проект буде втілено а реальність. "Якщо цей проект не розпочнуть", - сказав він, - тут нічого не буде: ні нових доріг, ні нових шкіл, ні робочих місць. Нічого ».

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що на Закарпатті виявили дельтаплан контрабандистів. Окрім цього, кілька років тому на Хустщині правоохоронці виявили літак контрабандистів.

Читайте на ГК:Патрульний збив велосипедиста: подробиці смертельної ДТП на Закарпатті (ФОТО)
Читайте на ГК:Мертвого чоловіка діставали рятувальники: трагедія трапилася в одному з регіонів Закарпаття
Читайте на ГК:На Закарпатті затримали злочинця-рецидивіста: відомо, що накоїв