1. Новини Закарпаття
  2. >

Курс валют: експерти розповіли, чи довго ще буде зміцнюватися гривня

27.06.2019 23:50 Аналітика

Зміцнення гривні триває.

Зміцнення гривні триває.

Підскочивши в першій декаді місяця майже до 27 грн за долар, українська національна валюта досить швидко повернула втрачені позиції, і поки продовжує зміцнюватися, наближаючись до мінімальних значень нинішнього року, та й минулого літа, повідомило Сегодня.

Почавши червень зі значення 26,85 грн/дол., в останній тиждень місяця гривня тримається на рівні 26,2 грн/дол. Офіційний курс у понеділок становив 26,27 грн дол., у вівторок впав до 29,19 грн/дол., а на четвер НБУ ще понизив курс – до 26,16 грн/дол.

Така поведінка гривні дала підстави Міністерству фінансів поліпшити свій прогноз щодо курсу на поточний рік. Якщо раніше очікувалося, що середній курс гривні в 2019-му становитиме 28,2 грн за долар, то в останньому макроекономічному огляді передбачений середній курс на рівні 27,4 грн/дол.

У той же час міжнародне рейтингове агентство Fitch днями оприлюднило свій прогноз щодо української гривні, де середньорічний курс передбачений на рівні навіть вище, ніж раніше прогнозував Мінфін, – 28,86 грн.

Таким чином, прогноз Міністерства фінансів свідчить про те, що різких стрибків і підвищення курсу гривні не очікується не тільки найближчим часом, але й, швидше за все, до кінця року. Якщо ж вірити прогнозу Fitch, у другій половині року гривня повинна різко знецінитися і, ймовірно, досить довгий час протриматися на відмітках 29 і навіть 30 грн/дол. Чому ж така розбіжність? Чий прогноз найвірогідніший? І яким буде курс української грошової одиниці найближчим часом? З цими питаннями сайт "Сьогодні" звернувся до експертів-економістів.

Багато що залежить від ситуації зі світовою економікою

"Кожен інвестиційний банк, кожне рейтингове агентство моделює розвиток ситуації за кількома сценаріями. Крім базового, зазвичай розраховується ще й позитивний і кризовий сценарій. Якщо розвиток світової економіки піде за кризовим сценарієм – а такий, наприклад, буде можливий, якщо почнеться торгова війна або трапляться якісь світові фінансові катаклізми, – в цьому випадку, звичайно, може статися негатив і в Україні. У нас завжди при кризах починає падати гривня і т.ін. У цьому випадку може бути, зрозуміло, курс і 30. Але за базовим сценарієм, який розглядається абсолютною більшістю банків і рейтингових агентств, – прогнозується порядку 28-29,5 грн за долар. Це так званий усереднений курс, виходячи з очікувань аналітиків. Але я думаю, що середній курс гривні в цьому році не перевищить 29 грн за долар", – говорить економіст Тарас Козак, президент інвестиційної групи "Універ".

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко висловився прямо:

"Я думаю, такий прогноз Fitch не здійсниться. Вони зазвичай роблять дуже хороші, правильні прогнози щодо курсу долар-євро, це їх коник. А от курс гривні дуже часто прогнозують помилковий", – сказав він.

Втім, за словами експерта, на те, яким буде курс гривні до кінця року, впливатиме безліч різних факторів, і далеко не всі з них можна порахувати вже зараз.

"По-перше, чи не скоротяться переклади від гастарбайтерів? Що буде з урожаєм? В цьому році, звичайно, прогнозують рекордний урожай, але його треба спочатку дочекатися. Також поки невідомо, що буде з цінами на нафту. Зараз чітко прогнозувати ціну на нафту важко, прогнози є абсолютно протилежні. В кінці року на нас дуже сильно впливатиме міжнародна ситуація. Що буде з парою євро-долар, чи почнеться активна торгова війна між США і Китаєм. І ось від всіх цих факторів залежить, чи закінчимо ми рік з курсом 27 з копійками, або долар буде понад 28", – каже Олександр Охріменко.

Нетиповий рік

При цьому експерти говорять, що різких коливань курсу в цьому році бути не повинно. Зокрема, Тарас Козак аргументує це новими інструментами, які почав використовувати Нацбанк.

"Зараз дуже багато іноземних інвесторів закуповують в Україні державні облігації. Але, на відміну від минулих років, вони купують багаторічні облігації. 2-х, 3-х і навіть 5-річні. Це говорить про те, що такого відтоку валюти з країни, як це було раніше, цього літа не буде. Крім того, через те, що Нацбанк відкрив так званий міст, або лінк, зі світовим фінансовим ринком через Clearstream, приєднавшись до міжнародного депозитарію цінних паперів, тепер зарубіжні інвестори можуть купувати внутрішні українські облігації. І ми бачимо, що інтерес до українських цінних паперів не згасає. На відміну від минулого року, коли інтерес до ОВДП згас вже на початку травня. Зараз же зарубіжні інвестори продовжують купувати українські гривневі облігації", – прогнозує Тарас Козак.

Плюс до цього, за його словами, Міністерство фінансів тепер намагається розподіляти витрати рівномірно протягом року, щоб в кінці року не було надлишку грошей. Раніше в грудні могло бути видано три місячних бюджети, і значна частина цих грошей йшла на валютний ринок, внаслідок чого гривня досить різко девальвувала.

"Така ситуація сприяє тому, що різка сезонність, яку ми спостерігали протягом багатьох останніх років, в цьому році може бути значно пом'якшена. А можливо, її не буде зовсім. Тобто в нинішньому році ситуація буде розвиватися в кінці року трошки по-іншому. І курс в кінці року може бути навіть не 28,5, а 27-27,5 грн за долар", – говорить експерт.

Перераховані фактори також підказують, що найближчим часом девальвація гривні не почнеться. Це підтверджує і Олександр Охріменко.

"Зараз ми в очікуванні виборів. І, швидше за все, до виборів ніяких істотних коливань не буде спостерігатися. Долара по 25, звичайно, не буде, але 26 і навіть, можливо, 25,9 грн протягом одного-двох тижнів – цілком можливо", – вважає він.

Початок осінньої девальвації гривні експерт прогнозує приблизно на другу половину серпня, що значно пізніше, ніж, наприклад, в минулому році, коли гривня почала падати вже з липня.

"По-перше, коли закінчується літній відпускний період і активізується бізнес, торговці починають закуповувати більше імпорту. Також починається закупівля газу на опалювальний сезон. Крім того, в третьому кварталі нам потрібно погасити за міжнародними боргами майже 2 млрд доларів. Тому в кінці літа ми таки побачимо початок девальвації. Думаю, в осінь ми зайдемо вже з курсом долара 27 грн. А у вересні, не виключено, девальвація прискориться", – вважає Олександр Охріменко.

Таким чином, експерти більше схиляються до прогнозів Міністерства фінансів, ніж міжнародного рейтингового агентства.

Читайте на ГК:Електронні повісти надсилатимуть уже з квітня: в уряді відреагували на популярне запитання
Читайте на ГК:Не кожному по зубах: відомо скільки треба працювати в Україні, щоб придбати авто
Читайте на ГК:Сирський виступив із заявою: сьогодні важливий день
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська