1. Новини Закарпаття
  2. >

Мей відклала голосування щодо "брекзиту". Яке майбутнє чекає Британію - ВВС

10.12.2018 21:02 Аналітика

Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей відклала голосування у британському парламенті щодо угоди з ЄС про "брекзит", яке було заплановане на вівторок, 11 грудня.

Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей відклала голосування у британському парламенті щодо угоди з ЄС про

Такому рішенню передувала поява значної кількості противників угоди серед представників правлячої Консервативної партії, передає ВВС.

Пані Мей попередила депутатів парламенту, що ризик виходу країни з ЄС без угоди підвищується.

Лідер опозиції, лейборист Джеремі Корбін, заявив, що угода, яку пропонує підтримати пані Мей, призведе до значних збитків британської економіки.

Чому це важливо?

Договір Мей став результатом 18 місяців переговорів з Брюсселем зі складних питань, таких як свобода пересування людей між Британією і континентом та нинішні кордони Британії.

Більшість спостерігачів вважають, що договір в його нинішньому вигляді не буде схвалений незалежно від дати голосування. Документ критикували як євроскептики, так і противники "брекзиту".

Проте, якщо це станеться, то шлях до остаточного виходу Британії з ЄС, призначеного на 29 березня, буде значно простішим.

Якщо ж договір схвалений не буде, Британію чекає шість можливих варіантів розвитку подій.

Що трапиться

Затверджений парламентом в червні закон про вихід з ЄС окреслює ряд правил. У разі, якщо "договір Мей" не буде схвалений парламентарями, уряд має запропонувати новий план дій протягом 21 дня, потім парламент має проголосувати за нього протягом семи днів.

Однак уряд може діяти і набагато швидше. До того ж завжди є ймовірність, що ситуація зміниться.

Якщо парламент не ухвалить договір, можливі різні варіанти розвитку подій, але найбільш ймовірні шість:

Вихід без договоруНове голосування за договоромНові переговори з ЄСНові загальні вибориВотум недовіри урядуЩе один референдум щодо "брекзиту"1. Брекзит без договору

Якщо пропонований договір парламент не затвердить, і до 29 березня не спробують укласти новий, станеться так званий "вихід без договору".

Уряд, ймовірно, захоче ухвалити якісь закони в рамках підготовки до такого виходу, але це не обов'язково.

Якщо парламент буде незадоволений рішенням уряду вийти з ЄС без домовленостей, то депутати можуть ухвалити ряд заходів, щоб на уряд вплинути. Наприклад, вони можуть провести голосування про довіру уряду - цей варіант розглядається в п'ятому пункті.

2. Нове голосування за нинішнім договором

Уряд може знову винести нинішній договір на голосування в парламенті, якщо в перший раз його не затвердять.

Тут є складнощі, оскільки формально від депутатів не можна вимагати двох голосувань по одному і тому ж питанню в рамках однієї парламентської сесії.

Однак, якщо уряду вдасться переконати ЄС внести в договір невеликі поправки, наприклад в його необов'язкову політичну частину, то документ зможуть представити на голосування знову.

Крім того, клерк палати громад сер Девід Нацлер говорив, що правилом про два голосування можна знехтувати, "якщо палата явно висловить таке бажання".

Таким чином, можливо, що нинішній договір, або дуже схожий на нього документ, буде затверджений пізніше зазначеної дати. Вирішити, чи можливе друге голосування за цим документом, має спікер палати.

Однак члени парламенту можуть і не захотіти голосувати за нинішню домовленість знову. Уряд же не зможе знову і знову вносити проект на голосування в надії на те, що його схвалять.

3. Істотна зміна договору

Уряд може запропонувати продовжити переговори з ЄС в надії на кращі умови.

Незначні поправки в документ для нового голосування можна буде внести за кілька тижнів. Внесення істотних поправок займе набагато більше часу.

Для цього, швидше за все, буде потрібно відкласти дію статті 50, і, відповідно, відкласти формальний вихід з ЄС.

Для цього необхідно зробити два кроки. Спочатку Британія повинна попросити Брюссель про відстрочку. Це прохання може бути задоволене, але тільки якщо за це проголосують всі країни-члени Ради Європи.

Потім уряду знадобиться внести на голосування правовий акт, щоб змінити зміст поняття "день виходу з ЄС" в нинішньому законі про вихід. За цим документом теж голосуватиме парламент.

Якщо ЄС відмовиться від подальших переговорів в принципі, уряду доведеться розглянути один з інших варіантів.

4. Загальні вибори

Тереза ​​Мей може вважати, що найкращий вихід із ситуації - дострокові загальні вибори, які допоможуть їй заручитися підтримкою парламенту.

Сама вона не може призначити нові вибори. Однак, як сталося в 2017 році, вона може винести ініціативу на голосування парламенту відповідно до закону 2011 про його роботу.

Дострокові вибори мають підтримати дві третини парламентаріїв. В цьому випадку вибори можна буде провести через 25 днів після голосування в парламенті - точну дату визначить прем'єр-міністр.

Як і у випадку з продовженням переговорів, цей сценарій також може передбачати офіційне прохання до ЄС про відстрочку "брекзиту".

Це не єдиний можливий сценарій з ранніми виборами.

5. Вотум недовіри уряду

Якщо парламент не схвалить запропонований договір, опозиція може ініціювати голосування про довіру уряду. Таке голосування може ініціювати навіть сама Мей в надії, що парламент висловить їй довіру.

Відповідно до Закону про обмежений термін роботи парламентів, якщо уряду буде висловлена ​​недовіра, є кілька варіантів розвитку подій.

Якщо парламент протягом 14 днів не висловить довіру ані чинному уряду, ані якомусь з його альтернативних складів, будуть призначені перевибори. Їх можна буде провести через 25 днів.

Однак, якщо протягом 14 днів уряду вдасться заручитися довірою парламенту, то він продовжить роботу.

Крім того, уряд може змінитися повністю. Це буде означати, що Британія отримає ще один консервативний уряд меншості, але з іншим прем'єром, коаліційний уряд або уряд, сформований іншою партією, якій висловив довіру парламент.

У будь-якого з нових урядів, зрозуміло, може бути своя політика щодо "брекзиту".

6. Новий референдум

Уряд може спробувати ініціювати ще один референдум про вихід Британії з ЄС.

Як і у випадку з продовженням переговорів або достроковими виборами, це може вимагати відстрочки "брекзиту". Зараз, швидше за все, вже пізно намагатися провести референдум до 29 березня.

До того ж ініціювати референдум не так вже й просто. Правила його проведення містяться в законі про політичні партії, вибори і референдуми.

Для нового референдуму знадобиться новий законодавчий акт, який буде визначати його правила і такі питання як мінімальний вік голосуючих.

Рішення про новий референдум швидше за все буде прийматися довго, оскільки потребує схвалення виборчої комісії.

За що критикують договір про "брекзит"

Голосування за проектом договору, який пропонує пані Мей, стане початком нового етапу в підготовці до "брекзиту". Однак саму домовленість жорстко критикують.

Найбільш спірна частина угоди - питання про єдиний сухопутний кордон Британії з ЄС, який знаходиться між Північною Ірландією та Ірландської Республікою.

Зараз ця межа існує номінально. Таке положення встановлено історичною угодою Страсної п'ятниці 1998 року, що поклав край збройному конфлікту в Північній Ірландії.

В угоді про умови "брекзиту" говориться, що якщо сторони не досягнуть інших домовленостей, то на всій території Сполученого Королівства будуть діяти митні правила ЄС, а в Північній Ірландії - й інші європейські норми.

Критики, незалежно від свого ставлення до "брекзиту", зазначають, що ця пропозиція по суті відокремлює Північну Ірландію від решти території країни, позбавляє Лондон можливості досягати власних торгових угод з третіми країнами і змушує його виконувати майже всі рішення європейських керівних органів, не маючи ніякого впливу на їх ухвалення.

Британський уряд схвалив проект угоди про умови виходу з ЄС 15 листопада, після чого кабінет залишили кілька його членів, в тому числі міністр з питань брекзиту Домінік Рааб.

Тереза ​​Мей раніше заявляла, що якщо угода не буде ухвалена парламентом в нинішньому вигляді, "країна опиниться в підвішеному стані - і ризик покинути Євросоюз без угоди або не покинути його взагалі стане цілком реальним".

Нагадаємо, що в мережі проаналізували, чому у світових лідерів нема власних дітей.

Читайте на ГК:"Багато із побачених істот, будуть новими для науки видами": “свинок "Барбі” виявили у Тихому океані
Читайте на ГК:Таємниця захована під шаром піску: археологи виявили рідкісну знахідку
Читайте на ГК:Заміж у 12-ть: юна дівчина одружилася з 63-річним чоловіком (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська