1. Новини Закарпаття
  2. >

Золотий дизель: ціни на АЗС б'ють нові рекорди - 112.ua

09.10.2018 21:02 Аналітика

В Україні спостерігається черговий виток підвищення цін на автомобільне паливо: услід за бензином, який зростає від початку серпня, від початку цього місяця різко підскочило в ціні дизпаливо.

В Україні спостерігається черговий виток підвищення цін на автомобільне паливо: услід за бензином, який зростає від початку серпня, від початку цього місяця різко підскочило в ціні дизпаливо.

Як відомо, цей вид палива завжди був більш дешевою альтернативою бензину, але крім цього, ДТ – основне паливо, яке використовується "Укрзалізницею", на ньому працює сільськогосподарська техніка та міський транспорт. Якщо зростання цін триватиме, наслідки будуть дуже серйозними: від подальшого підвищення цін на перевезення УЗ до подорожчання сільськогосподарської продукції, кажуть експерти. За їхніми словами, передумови для подальшого підвищення цін є. До Нового року ціна на стелах АЗС може поставити новий рекорд, пробивши психологічну позначку 40 грн/л

Ціни на стелах АЗС пішли в ріст

На ринку автомобільного палива в Україні спостерігається черговий виток підвищення цін на нього. На тлі зростання цін на бензин, який почався ще у 20-х числах серпня, від початку жовтня різко подорожчало дизпаливо, яке в силу особливостей податкової політики поки є дешевою альтернативою бензину. Зазначимо, за даними "Укртатнафти", в Україні споживання ДТ втричі перевищує обсяг споживання бензину і становить близько 6 млн т/рік (ставка акцизного податку на бензин становить 213,5 євро/літр за 1 тис. літрів, на ДТ – 139,5 євро за 1 тис. літрів). 

Водночас уже з початку жовтня ціни великооптових партій дизельного палива підскочили на 700–800 грн/т, у середньому до 32 850 грн/т, що стало максимальним значенням за весь період спостережень, повідомила "Консалтингова група А-95". На це миттєво відреагував роздріб: тільки з 4 на 5 жовтня одразу п'ять мереж підняли ціни на 50 коп./л на всі бензини і ДП. Загалом за перший тиждень місяця бензин і дизельне паливо в мережах АЗС зросли на 1 грн/л, повідомляє "А-95". Ціни підвищили Shell, БРСМ-Нафта, Glusco, "Автотранс", KLO, UPG. "Від початку жовтня (станом на 5 жовтня) на АЗС мережі "ОККО" відбулося підвищення ціни на дизельне паливо і бензин на 1 грн/літр", - повідомив 112.ua керівник департаменту маркетингу мережі АЗС "ОККО" Василь Дмитрів.

Так, вартість А-92 в мережі ОККО досягла 34,49 грн/л, А-95 — 35,49 грн/л, А-95+ — 36,49 грн/л і ДТ — 32,99 грн/л. В мережах "Укргазвидобування" і "Азовнефтепродукт" ціна на А-92 — 31,00 грн/л, А-95 — 32,00 грн/л і ДТ — 30,00 грн/л, повідомляє Enkorr.

Тривожним знаком для ринку стало і підвищення цін на "приватівських" заправках, які зазвичай орієнтовані на нижній ціновий сегмент і ціни підвищують останніми. Більшість із них забезпечує бензином Кременчуцький НПЗ, співвласником якого також є "Приват" Ігоря Коломойського. Як повідомляє Enkorr, АЗС консолідованої мережі (1 609 заправок, що працюють під 11 брендами) підвищували ціни на бензин і ДТ 4 рази з 25 вересня. У найбільшій мережі країни спостерігаються перебої з продуктом, деякі станції переведено на реалізацію дизпалива виключно за безготівковим розрахунком, пише Enkorr з посиланням на учасників ринку:

"Після серпневої пожежі Кременчуцький НПЗ не відновив повною мірою випуск ДТ, нині на власну сітку "Привату" йде майже весь обсяг".

За даними Enkorr, від початку місяця Кременчуцький НПЗ підвищив ціну ДТ на 400 грн/т, з 32 000 грн/т до 32 400 грн/т. При цьому відвантаження із заводу обмежено. 

Чому дорожчає автомобільне паливо?

Якщо ціни на бензин ростуть під впливом ослаблення курсу гривні та підвищення котирувань нафти, то для стрибка цін на дизпаливо є й інші вагомі причини. На тлі істотного зростання європейських котирувань (за даними Enkorr, котирування ДТ в портах Північно-Західної Європи і Середземномор'я підвищилися на 40–42 дол./т порівняно із середньомісячним рівнем у вересні) цінову ситуацію підігріває очікування дефіциту. Зокрема, з'явилися повідомлення про тимчасове обмеження відвантажень трубопровідного палива з терміналів "ПрикарпатЗападтранса" (ним здійснюються поставки з Росії) і зниження обсягів відвантажень з найбільшого в Білорусі Мозирського НПЗ. 

Як і ринки бензину й автогазу, ринок дизпалива в Україні залежить від імпорту – на закордонні поставки припадає близько 80% поставок. Третина обсягу імпорту поставляється з Росії, ще третина – з Білорусі, інше – з Литви і зовсім невеликі обсяги – з інших країн морем, нагадує головний редактор профільного видання "Нафторинок" Олександр Сіренко. Тільки близько 20% ДТ виробляється в Україні, але як вже повідомлялося, Кременчуцький НПЗ поки не може наростити обсяги виробництва, а Шебелинський завод (державного "Укргазвидобування") з 21 жовтня зупиниться на плановий ремонт.

У разі зупинки труби ("Прикарпатзахідтранс") більш ніж на 2 тижні та в разі якщо білоруські постачальники зупинять відвантаження на тлі зростання цін на нафту, ціна в опті може підскочити ще на 500 грн, що виллється в додаткові 40-50 коп./літр у роздробі", - заявив Олександр Сіренко. 

Поки ж, за його словами, різкий стрибок цін, який міг би відбутися на тлі зростання котирувань нафти та скорочення поставок ДТ в Україну в результаті тимчасового обмеження відвантажень дизельного палива з терміналів трубопроводу "Прикарпатзахідтранс", зниження обсягів поставок з Мозирського НПЗ, стримується за рахунок великих запасів на внутрішньому ринку, а також за рахунок сезонного зниження обсягів споживання.

На тлі цих подій нафту, ціна якої, безумовно, залишається ключовим фактором у питанні ціноутворення на автопаливо, знову б'є рекорди.

"За останні два місяці зростання цін на нафту склало 16% (з 73 дол. до 85 дол. за барель). Це максимальна вартість нафти за останні 4 роки. Також варто відзначити, що зростання нафти на 1 долар додає в середньому 25 коп./л у роздрібній вартості палива", - говорить Василь Дмитрів (АЗС "ОККО").  

Нагадаємо, коли минулої зими ціна нафти досягла 70 дол. за барель, на тлі ослаблення курсу гривні ціна бензину на стелах АЗС пробила психологічну позначку в 30 грн/літр. 

Чи буде 40 грн за літр автопалива? 

Опитані експерти, як завжди, обережні з прогнозами щодо подальшого зростання цін на паливо. "Прогнозувати ціну дуже складно. На ринку нафти відбуваються великі зміни, і ми не можемо прогнозувати ринок, в якому Україна не бере участі. Ми тільки спостерігаємо. Якщо нафта й далі зростатиме, ціни на заправках також підуть вгору. Якщо нафта відкотиться назад, можна вимагати від роздрібних мереж зниження цін. Ще тиждень тому ми не могли прогнозувати, що нафта досягне 85 дол. за барель. Вже майже 87", - сказав Олександр Сіренко.

За словами головреда "Нафторинку", аналітики прогнозують, що до Нового року ціна нафти може вирости і до 100 дол. за барель. Водночас Росія й ОПЕК домовилися про збільшення обсягів видобутку, що може призвести до зниження цін:

"Якщо ціна нафти все ж досягне 100 дол./барель, ми побачимо на стелах ціни щонайменше 40 грн/літр палива. Якщо ціна на нафту знизиться до 65-70 дол. за барель, відповідно має знизитися й роздрібна ціна – за задумом вона має  відкотитися нижче 30 грн/л. Цьому може сприяти зміцнення курсу гривні".  

В Україні, щоправда, зниження цін на паливо відбувається не так швидко, як зростання, додає Сіренко. 

Щодо курсу долара експерти не висловлюють особливого оптимізму.

"У бюджеті закладено курс долара до кінця року по 35 грн, трейдери будуть орієнтуватися на такий ціновий тренд", - нагадав головний спеціаліст-аналітик ДП "Держзовнішінформ" Віктор Березін.

До чого призведе підвищення цін на соляру?

Реалізація негативного сценарію з ціною автопалива матиме найсерйозніші наслідки для економіки країни, відзначають експерти. Варто відзначити, що одним із найбільших споживачів дизеля в країні є монополіст залізничних перевезень "Укрзалізниця". На добу УЗ споживає 1 тис. т дизельного палива, а її середньорічні витрати на придбання ДТ складають понад 7 млрд грн. Ба більше, як повідомлялося, УЗ щонайменше половину палива закуповує не за фіксованою ціною, а на основі формульного ціноутворення, тобто за ціною, що відповідає ринковій (основними компонентами формули є котирування Platts, постачальника інформації про ринки енергоресурсів, нафтохімії та металів, і курс долара). Зростання витрат на закупівлю дизельного палива, зрозуміло, дасть УЗ додаткові аргументи на користь подальшого підвищення тарифу на перевезення. Проти цього виступають підприємства ГМК, агроекспортери, виробники кондитерської продукції, які будуть змушені скорочувати обсяги експорту.

Про необхідність підвищити тариф на вантажоперевезення УЗ заявляла неодноразово. Сьогодні прес-служба УЗ з посиланням на директора з фінансів та економіки УЗ Андрія Рязанцева повідомила, що голова парламентського комітету з питань транспорту Ярослав Дубневич підтримав ідею УЗ щодо автоматичного перегляду тарифу на залізничні перевезення на рівень індексу цін виробників промислової продукції.

"Маємо підвищення цін на всі компоненти собівартості перевезень на 25-40% щорічно, при цьому наш тариф корелюється в кращому випадку лише на 15%", - процитувала прес-служба Рязанцева.     

Експерти також нагадують, що на дизельному паливі працює вся сільськогосподарська техніка в Україні. І якщо нинішня збиральна кампанія, а також посів озимих добігають кінця, то при вартості 40 грн/літр палива під час весняної посівної кампанії виникнуть серйозні передумови для підвищення цін на сільськогосподарську продукцію. Крім того, ДТ є основним паливом для міського транспорту, а значить, підвищення може "з'їсти" весь економічний ефект, на який розраховувала київська влада, підвищуючи ціни на проїзд до 8 грн за поїздку у столиці. 

Наслідком підвищення цін може стати й подорожчання єдиної альтернативи ДТ і бензину – автогазу, сказали експерти. Поки він є відносним прикладом стабільності, але якщо динаміка на паливному ринку не зміниться, ціна на нього невдовзі також піде вгору. 

Нагадаємо, що в мережі спрогнозували, які продукти подорожчають восени.

Читайте на ГК:Стане спекотніше: якою буде температура  в Україні 7 квітня
Читайте на ГК:Гороскоп на 7 квітня для всіх знаків Зодіаку: кому потрібно тримати себе в руках
Читайте на ГК:В Україні знову може подорожчати електроенергія, — Галущенко
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська