1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

Видачу угорських паспортів без урегулювання законодавства України не зупинити – експерти

26.09.2018 18:45 Аналітика

Цього року прикордонники Чопського прикордонного загону виявили в 39 українців, що перетинали кордон, паспорти інших держав. За минулий рік таких випадків було 49.

Цього року прикордонники Чопського прикордонного загону виявили в 39 українців, що перетинали кордон, паспорти інших держав. За минулий рік таких випадків було 49.

У 90% – це паспорти Угорщини. Таку інформацію Радіо Свобода надали у прес-службі Чопського прикордонного загону. При цьому, за даними МЗС України, угорські паспорти мають приблизно 100 тисяч закарпатців. В Україні не визнається подвійне громадянство і передбачена можливість втрати громадянства України в разі свідомого набуття іншого. А якщо в українця виявлять паспорт іншої держави, його можуть лише оштрафувати, документ не вилучають.

Відео, яке нещодавно було оприлюднене у мережі інтернету, про роздачу українцям паспортів Угорщини у консульстві Угорщини в Берегові, на думку експертів, не відіб’є бажання отримати документ сусідньої держави, а з ним і можливість економічних преференцій – зокрема працевлаштування в країнах ЄС. Тим більше, що адміністративний штраф для українця, якщо у нього виявлять паспорт іншої держави, становить від 170 до 510 гривень. І документ не вилучають.

Скептично ставляться експерти і до можливості видворення угорського консула в Берегові до Будапешта. Це тільки загострить конфлікт, вважає Ален Панов, екс-консул генерального консульства України в Ніредьгазі (Угорщина). Дипломат каже: він наголошував на проблемі «угорських паспортів» українській владі ще у 2006 році.

«Я звертав увагу на можливі негативні наслідки для держави ще до ухвалення в 2011 році угорським урядом закону про спрощене отримання громадянства угорцями, які проживають в інших країнах, – каже Панов. – Вже тоді з 3000 українців, які стояли на обліку в генконсульстві, 2500 мали угорські паспорти. На той момент це було нецікаво нікому. Тепер це явище набуло масового характеру. Ми раптом прокинулися і почали демонструвати активність. Не бачу кінцевої мети таких дій з боку урядових органів. Ми хочемо позбавити 100 тисяч громадян українського громадянства? Чи відправити їх на постійне місце проживання у сусідню державу?».

Діяти у цій ситуації треба у правовій площині, переконаний екс-консул, і якнайшвидше врегулювати українське законодавство. По-перше, чітко прописати норми зняття з посад тих чиновників, які володіють, крім українського, громадянствами інших країн. Це має стосуватися і виборних посад в органах місцевого самоврядування. А також треба зафіксувати в юридичній площині можливість (або заборону) отримувати громадянства інших країн, вважає він.

Проблеми українсько-угорських відносин тиснуть в обидва боки – політолог

Разом з тим, ситуацію не можна недооцінювати, вона справді складна, вважає політолог​ Дмитро Тужанський.

«На відміну від річної давності, коли виникло загострення між країнами через закон про освіту, сьогодні ми маємо ситуацію, коли проблемні питання в українсько-угорських відносинах вже нагромадилися і тиснуть на обидві сторони переговорів. Тим паче, що є й інші чутливі питання, які поки залишаються поза увагою. А також не варто забувати фактор виборів, причому не тільки в Україні, а й в Угорщині, де фактично стартувала виборча кампанія до Європарламенту, – пояснює політолог. – Чому саме зараз з’явилося відео з консульства у Берегові, сказати важко. Хоча угорське громадянство українці отримують з 2011 року. Сумніваюся, що це частина якогось великого плану. В будь-якому разі, нічого такого не помітно, бо і Київ, і Будапешт, попри різкі заяви, все ж наголошують, що сподіваються уникнути подальшого загострення. Так, Павло Клімкін, зауважуючи на можливості вислати угорських консулів, погодився, що було б добре, якщо б Будапешт сам їх відкликав чи перевів. Так само і Петер Сійярто, зазначивши, що відповідь Угорщини на висилку консула з України буде симетричною, додав також, що сподівається, до цього не дійде».

Нагадаємо, що у посольстві Угорщини відмовились надати інформацію про видачу паспортів українцям, та незабаром в МЗС прокоментували скандальне відео із "врученням угорських паспортів" на Закарпатті. Через деякий час в мережі з'явилося відео, на якому закарпатці отримують громадянство Угорщини. Також Сіярто заявив, що "Висилку консула з Берегова розцінимо як недружній акт". В свою чергу Клімкін вважає, що в Угорщині його "не почули".

Читайте на ГК:Тисячі людей вийшли на вулиці і вимагають відставку Орбана: в Угорщині розпочалися масові протести (ФОТО)
Читайте на ГК:Потужне природне явище накрило Західних сусідів: у мережі діляться цікавими відеозаписами (ВІДЕО)
Читайте на ГК:Екстремальне видовище перетворилося на місиво: в Угорщині сталася масштабна трагедія (ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська