1. Новини Закарпаття
  2. >

Від введення військ до "Закарпаттянаш". Чим обернеться скандал з роздачею угорських паспортів - Страна

21.09.2018 23:12 Аналітика

На Закарпатті стрімко загострюється обстановка через роздачу угорських паспортів.

На Закарпатті стрімко загострюється обстановка через роздачу угорських паспортів.

"Венгеризація" закарпатців, як і "румунізація" жителів Чернівецької області, триває багато років ні для кого не секрет. За різними даними, угорцями стали вже більше ста тисяч осіб, а румунами - 50 тисяч.

Але лише після зливу в мережу скандального відео з консульства в Берегові, "угорському" місті України, урочистий прийом у угорці вперше побачили на власні очі.

"Клянуся вважати Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищати і служити Угорщині. Хай допоможе мені Бог", - тричі повторюють "новонавернені" текст клятви на тлі угорського прапора.

Скоринки сусідньої держави, "утлевели", видають під шампанське, з присягою на вірність Угорщини і закликом приховувати їх від української влади і показувати тільки угорським прикордонникам, оскільки подвійне громадянство в Україні заборонено. Що найбільше і обурило Київ.

У підсумку відносини України та Угорщини, які і так залишали бажати кращого через закон Про освіту, що обмежує навчання мовами нацменшин, загострилися ще більше.

Зазвучали погрози глави МЗС Павла Клімкіна вислати угорського консула, а його Угорський колега Петер Сійярто пригрозив ще більш ускладнити євроінтеграцію України.

Закарпатська громада заявила про переслідування, а угорська влада пообіцяла її захищати, повідомляє видання Страна.

Знову заговорили про загрозу сепаратизму на Закарпатті, а частина експертів вважає, що скандал саме зараз виникла невипадково. За однією з версій, боротьбою з угорським впливом на Закарпатті перед виборами влада намагається забезпечити собі лояльність патріотичного електорату.

Інші, навпаки, побачили "руку Кремля" і пов'язали появу відео з недавньою зустріччю в Москві президента Угорщини Віктора Орбана і Володимира Путіна (мовляв, домовилися розхитувати Закарпаття).

"Країна" розбиралася, якими можуть бути наслідки паспортного скандалу.

Хочуть позбавити українського громадянства

"Угорщина, яка за правилами НАТО не може мати територіальних претензій до іншої країни, очевидно, хоче віджати шматок України "по-тихому", тому і роздає свої паспорти українцям", - написав користувач, сливший в мережу скандальне відео.

До 1944 року і Закарпаття, і Чернівецька область входили до складу Угорщини (на певний період) і Румунії, і нині нащадки місцевих жителів можуть претендувати на паспорти сусідніх держав.

Вони дозволяють жити, працювати і вчитися за кордоном. Їх можуть купити і чистокровні українці за пару тисяч євро у посередників.

"Публікація відео саме зараз виглядає дивно, тому що кожен закарпатець і так знає, де і за скільки можна зробити паспорт Угорщини, а якщо ні, то має кума, який точно введе в курс справи", - пише журналістка Діана Буцко.

Вона вважає, що українська влада за 27 років не змогла пояснити закарпатцям, що подвійне громадянство не визнається.

"Про підвищення соцстандартів мовчу, тому що від влади цього вже ніхто і не чекає", - говорить Буцко.

Незважаючи на заборону подвійного громадянства, другий скоринкою обзавелися як можновладці і бізнесмени (яскравий приклад - скандал з британським паспортом екс-глави ГФС Романа Насирова), так і сотні тисяч простих смертних.

Нинішній скандал може знову підняти тему позбавлення українського громадянства володарів запасних "корочок". Минулого року Петро Порошенко вніс терміновий законопроект до Верховної Ради, який, щоправда, так і не прийняли.

Перед виборами влада може знову витягнути із загашника скандальну ініціативу.

"Цугундер за "ЗакарпаттяНаш" і "дати по зубах"

Серед українців думки розділилися. Одні вважають зрадою отримання "резервного" паспорта, та ще з присягою на вірність, і вимагають покарання.

"Чим закарпатські сепаратисти краще донецьких? Цугундер і позбавлення громадянства за "закарпаттянаш" - буде правильно, думаю", - пише в соцмережі киянин Андрій Панченко.

"Нова майбутня республіка ЗНР?",- задається питанням Тарас Піхура.

"Це частина більш широкого плану з дестабілізації Закарпаття, в якому ймовірно зацікавлений не тільки Орбан, але і Путін", - висуває конспірологічну версію нардеп Ганна Гопко і пропонує повернути на Закарпатті військову частину і розмістити там підрозділ національної гвардії.

Мова йде про відновлення військового містечка у Берегові, який розформували ще на початку 2000-х. Колишню військову частину окремого батальйону 128-ї Закарпатської гірсько-піхотної бригади, яка зараз базується в Дніпропетровську, а також в Ужгороді та Виноградові, хочуть перенести ще з минулого року, що викликало різку реакцію Будапешта.

"Тобто вони вважають Угорську національну спільноту загрозою Києву, це обурливо, і саме тому Угорщина категорично відкидає це", - заявив Петер Сійярто.

Українські націоналісти пішли ще далі - вимагають ввести війська на Закарпатті.

Голова Організації українських націоналістів Богдан Червак закликав дати Угорщини "по зубах" за замах на територіальну цілісність України і спробу відібрати Закарпатську область.

"З Угорщиною все зрозуміло. Отруєний шовінізмом офіційний Будапешт вважає, що може відібрати у нас Закарпаття. Однак це бажання швидко зникне, коли на території Закарпаття розпочнеться бойове злагодження підрозділів ЗСУ та Нацгвардії", - націоналіст написав на своїй сторінці в Facebook.

"Боротися з роздачею угорських паспортів українцям (в тому числі і етнічним українцям), звичайно, по-державному правильно. Тільки ефективності від цих заходів стільки ж, скільки від спорудження Берлінської стіни, покликаної зупинити біжать на захід. Якщо мільйони громадян не вірять в свою країну, ні у своє світле майбутнє в ній, то висилкою консула з цим нічого не поробиш", - пише на своїй сторінці в Facebook колишній прес-секретар Мзс Олег Волошин.

Самі закарпатці скаржаться на репресії з боку влади, які влаштували полювання на володарів двох паспортів. Кілька депутатів місцевих райрад через це вже склали повноваження.

За словами Ласло Брензовича, голови товариства угорської культури Закарпаття KMKSZ, на закарпатських угорців намагаються тиснути і залякати їх.

"На кордоні часто зупиняють і влаштовують багатогодинні перевірки і допити, причому без видачі протоколу. Оскільки мова йде про непоодиноких випадках, ми вважаємо це переслідуванням представників угорської інтелігенції Закарпаття", - скаржиться Брензович, який вимагає від СБУ розібратися з ситуацією.

А СБУ, тим часом, продовжує розслідування справи проти угорського урядового фонду "Еган Еде", який видає кредити місцевим підприємцям угорського походження і вже виділила під проекти закарпатців близько 100 млн євро.

У спецслужбі підозрюють, що нібито під виглядом кредитів бізнесменам угорці купують лояльність місцевого бізнесу і фінансують активістів, які готують відділення області від України.

Будують дороги і платять по 13 тисяч пенсії на Закарпатті

Самі угорці кажуть, що з паспортами своєї історичної батьківщини вони розлучатися не мають наміру.

"Ми мирно живемо, нікого не чіпаємо, поважаємо Україну і не хочемо відмовлятися від українського громадянства. Але і угорський паспорт ніхто не віддасть-це ж квиток в Європу. В Україні не заробити таких грошей, як за кордоном. До того ж, Угорщина багато допомагає Закарпаттю-і дороги будує, і пенсії нашим по 13 тисяч гривень платить, і бізнесменам дешеві кредити дає. Кому потрібно роздувати тему з видачею угорських паспортів, неясно. Але, ймовірно, це пов'язано з майбутніми виборами - українській владі вигідно розіграти тему "зовнішньої загрози" і "закарпатського сепаратизму". Якщо у нас спробують відібрати українське або угорське громадянство це викличе величезний опір", - поділився з "Країною" на умовах анонімності один з активістів угорської громади Закарпаття.

Автономія від Орбана

Будапешт вже готовий захищати "своїх".

"Уряд не дозволить Україні ще більше погіршити становище закарпатських угорців і засуджує спроби залякати їх у максимально можливій мірі", - цитує Сійярто прес-служба угорського МЗС.

Угорський президент Орбан висловлювався на підтримку національної автономії угорців, які проживають за межами країни.

"Я переконаний, що вся угорська громада Карпатського басейну стоїть на порозі великої епохи, тут будуть відбуватися великі речі, - сказав він в інтерв'ю угорському виданню Kronika. - Угорські сім'ї стають сильнішими, ніж 10-15 років тому. В інтересах румунських, словацьких, сербських та українських громадян необхідно будувати добрі відносини з такою великою країною, як Угорщина".

А враховуючи конфлікт Угорщини з керівництвом ЄС через санкції, це може розв'язати угорській владі руки. Експерти не виключають, що Будапешт може відігратися на Закарпатті.

Ситуація напружена до такої міри, що серед експертів не виключають загострення на Закарпатті.

"Угорщина роками масово роздає паспорти громадян Угорщини, з 2012 року дозволила місцевим жителям брати участь у виборах в своїй країні, не кажучи вже про такі кричущі факти як оформлення військових пенсій для спецпризначенців. Все це можна розцінювати як системну підготовку ґрунту для так званого "самовизначення угорців Закарпаття". Під таким гаслом за останній рік проводилися якісь акції, і це дуже тривожний знак. Тому що вони насправді становлять загрозу національній безпеці України", - каже "Країні" Ірина Верещук, директор Центру Балто-Чорноморських досліджень.

Нагадаємо, що у посольстві Угорщини відмовились надати інформацію про видачу паспортів українцям, та незабаром в МЗС прокоментували скандальне відео із "врученням угорських паспортів" на Закарпатті. Через деякий час в мережі з'явилося відео, на якому закарпатці отримують громадянство Угорщини. Також Сіярто заявив, що "Висилку консула з Берегова розцінимо як недружній акт". В свою чергу Клімкін вважає, що в Угорщині його "не почули".

Читайте на ГК:Трагічна сторінка в історії ромів: на Закарпатті запустили віртуальний музей
Читайте на ГК:Кіберполіція попереджає про нову шахрайську схему: що варто знати закарпатцям
Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про "пекельний" період: небезпечне явище анонсують у найближчі вихідні
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська