1. Новини Закарпаття
  2. >

Без провокацій: яким був День незалежності в Україні. Думки експертів

25.08.2016 13:28 Аналітика

Радник глави МВС Зорян Шкіряк в ефірі «ГС» заявив, що День незалежності України пройшов без провокацій, правоохоронці діяли на випередження.

Радник глави МВС Зорян Шкіряк в ефірі «ГС» заявив, що День незалежності України пройшов без провокацій, правоохоронці діяли на випередження.

А спецкор з Донецька Артем Маслаков повідомив, що на непідконтрольних територіях 24 серпня був звичайним днем, з уже традиційними перестрілками.

У Міністерстві внутрішніх справ України запевняють, що День незалежності пройшов без диверсій і грубих правопорушень правопорядку. Проте, близько 17.00 години 24 серпня невідомий подзвонив в поліцію і повідомив про замінування станцій метро «Арсенальна» та «Театральна». На місце одразу виїхали кінологи і вибухотехніки, а поліція евакуювала пасажирів. На щастя, виклик виявився хибним.

Про те, як минув День незалежності в Києві, в ефірі «ГС» прокоментував радник глави МВС України Зорян Шкіряк:

«Потрібно відзначити, що правоохоронні органи, зокрема, підрозділу Нацполіціі і Нацгвардії, спільно з підрозділами СБУ в черговий раз довели свою ефективність, в черговий раз довели здатність діяти на випередження. І тому грубих правопорушень, а також провокацій і диверсій, не зафіксовано. На превеликий жаль, маємо неспокійну ситуацію на Сході. Власне, ми до неї готові. І ви знаєте, що вночі досить важка ситуація була на маріупольському напрямі. Але, тим не менше, і на сході України, і, безумовно, всередині держави всі силові структури працюють ефективно, працюють дійсно дієво, і жодних провокації під час святкування Дня незалежності не відбулося».

А ось на Сході День незалежності практично не відрізнився від попередніх днів. За даними прес-центру штабу АТО, бойовики 43 рази порушили режим тиші на Донбасі. Причому вони відкривали вогонь з танків, артилерії та іншого забороненої зброї. Детальніше про події 24 серпня на Сході, в ефірі радіостанції Голос Столиці повідомив Артем Маслаков.

Розкажіть, на Сході якось святкували День Незалежності?

- День пройшов умовно спокійно, стандартно для Донбасу сьогоднішнього. Тобто, обстріли були. Я так розумію, що сутички двосторонні, частіше звучала традиційно стрілецька зброя. Але і важка артилерія, були залпові бої. Знову ми можемо назвати найгарячішою точкою Авдіївку, де вчора близько 23.00 почали стріляти. Я не знаю, навіщо, але з боку так званого керівництва ДНР прозвучала така інформація, що готується штурм Ясинуватої з боку Авдіївки, і жителів міст попередили про можливі обстріли. Тобто, нагнітання паніки було викликано спеціально. Тобто, певний ефект це повідомлення мало. Проте, цей обстріл Авдіївки ближче до півночі, до 2 години ночі закінчився, і зараз досить тихо. У самому Донецьку постріли не чутні. Власне, вчорашній день був звичайним буденних днем. Єдине, те, про що говорили на самому Донецьку, це залунав гімн України в центрі Донецька о 6.00 ранку, коли невідомі люди в орендованій квартирі поставили динаміки, в 6 ранку включили гімн України. Це центр міста. Так розумію, що несподіванкою воно було і для так званих спецслужб ДНР, тому що вони достатньо довго не могли, близько 15-20 хвилин, вимкнути ці колонки.

Що говорять по цьому приводу жителі Донецька?

- По-різному говорять. Хтось каже, що люди ще спали, навіщо ж їх будити, хтось каже, що все-таки залишилися патріоти, які позначили свою присутність навіть на непідконтрольних територіях, хтось же говорить, що цей акт буде наслідком чергової чистки патріотично налаштованих людей, що залишилися. Ми знаємо, що вже неодноразово проводилися ці чистки, коли людям пропонували в кращому випадку просто виїхати за блокпости і залишитися на території України, оскільки їхні погляди не відповідають баченню так званої ДНР.

Яка ситуація в загальному в Донецьку в гуманітарному плані?

- Досить спокійна. Тобто, я не можу сказати, що в Донецьку зараз є дефіцит продуктів, медикаментів або ж не працює якась комунальна служба. Хоча певні теж моменти є. Зараз обурюються перевізники, оскільки явно занижені ціни на проїзд, і навіть загрожують донецькі перевізники бунтом. Оскільки ціна в Донецьку зараз у нас три рублі - тролейбус, трамвай, в перекладі на курс отримуємо менше гривні, а за місцевим курсом 1,5 грн. Тобто, власне, ця ціна явно занижена. Перевізників це не влаштовує, вони збираються бунтувати, вони збираються влаштовувати страйки.

Як йдуть справи в тій же банківській сфері? Як функціонує мобільний зв'язок?

- Ні, українські банківські установи взагалі не працюють. Тільки нелегали є, безумовно, якось примудряються знімати з карток якісь кошти, але це на рівні, дійсно, підпілля, чи що. Офіційно нічого не працює. І є Центральний банк так званої ДНР, який видає якісь кошти з внутрішніх ресурсів, природно, всі розрахунки проводяться в рублях тут. Інших банків зараз немає. Тобто, працює тільки один банк. А те, що стосується мобільного зв'язку, то тут все набагато запущеніше, оскільки до нинішнього моменту немає, крім місцевого, так би мовити, оператора «Фенікса» створеного на базі «віджатих» київстарівських систем. Працює також на непідконтрольних територіях також «Лайф» і МТС, хоча працюють дуже з перебоями сильно, і ці перебої з кожним днем ​​все посилюються. Оскільки потрібно адже обслуговувати всі ці станції, все вишки. І, загалом-то альтернативи «Феніксу» скоро не буде, а «Фенікс» побудований таким чином, що зв'язуватися людям з українськими територіями буде досить дорого і не завжди буде виходити, оскільки він не такий потужний. Тобто, проблеми з мобільним зв'язком будуть зростати, і що з цим робити, складно сказати, тому що і з інтернетом не все так гладко, як хотілося би.

Про головні здобутки останніх років, зокрема створення армії, патрульної служби, системи ProZorro, про помилки, які тягнутися роками, і про те, коли все буде добре, в ефірі «ГС» розповіли політолог Дмитро Разумков і екс-міністр економіки Віктор Суслов.

Спеціальний кореспондент з Харкова Юрій Ларін повідомив, що в місті святкування Дня незалежності підхопило естафету святкових заходів, які почалися ще 23 серпня в день святкування Дня Державного прапора та Дня міста.

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська