1. Новини Закарпаття
  2. >

Хресний хід розцінюють як політичну кризу

25.07.2016 09:46 Аналітика

Нинішня влада сприймає рядову, вцілому, хоча і численну релігійну акцію як політичний виклик і навіть політичну кризу.

Нинішня влада сприймає рядову, вцілому, хоча і численну релігійну акцію як політичний виклик і навіть політичну кризу.

Видання РИАНовости Украина представило аналітичну статтю Василя Стоякіна, оглядача:

Емоційний фон навколо хресного ходу, організованого Українською православною церквою, такий, що навіть у атеїстів виникає враження присутності при диво. Щось же змусило заворушитися всіх демонів, які захопили душі наших співвітчизників? При все при цьому адже акція УПЦ абсолютно неполітична і спрямована на встановлення в країні світу, ніж хоче, вцілому, переважна більшість жителів країни (і навіть більшість критиків Хресного ходу).

Характер мислення Союз православних журналістів Хресний хід і хрестовий похід

Почну з екскурсу в недалеку історію. У 2014 році я був буквально вражений досить диким, хоча і передбачуваним, відмінністю реакції основних християнських конфесій на що відбуваються в країні події в контексті релігійного свята. Отже - Великдень, ЗМІ демонструють фрагменти святкових поздоровлень.

- Предстоятель УГКЦ Архієпископ Святослав: "Христос воскрес - воскресне й Україна". Я, якщо чесно, очікував повторення цього дурного і блюзнірського гасла від кого завгодно, але тільки не від служителя церкви. Гасло не витримує критики, ні з якої точки зору. Ні з богословської (я не вважаю себе фахівцем в цій сфері, але у нас єдині в трьох особах Бог-батько, Бог-син і Бог-дух, Україна там немає), ні з патріотичної (щоб воскреснути, спочатку потрібно померти, т. е. Україна цим гаслом заживо ховають).

- "Патріарх" Філарет: треба відбивати агресію і вбивати "Сепар". Агресію, звичайно, відображати треба, але чому до вбивства закликає священик? - Представник УПЦ (не пам'ятаю, на жаль, хто): треба зупинити кровопролиття і подумати про спасіння душі. Зауважте, що навіть для людей, які вважають себе віруючими, власне релігійної сфери не існує. Існує лише політика, звернена в релігію. Відповідно, якщо вже Філарет закликає вбивати інакомислячих, значить і владика Онуфрій повинен закликати до того ж. Причому, оскільки він відноситься до церкви пов'язаної з Москвою, то вбивати повинен закликати українців. Бо Москва завжди займалася ізнічтоженія українців - з часів Андрія Боголюбського (не варто розповідати цим персонажам про те, що Андрій Боголюбський був київським князем і похований в Києві).

Чи не закликає? Тоді слід думати, що московський поп хитрий і закликає до вбивства українців так, що самі українці цього не помічають ...

Загалом, в цій системі мір і ваг хресного ходу за мир, тим більше - як релігійної акції, просто не існує. Тільки політика, тільки війна. І шок, коли виявляється, що на чолі підходящої до Житомира колони йдуть бійці і командири 95-ї бригади - безумовний об'єкт поклоніння для житомирян ...

Російський вплив

Gazeta.ua Єрмолаєв: Хресна хода - це початок духовного діалогу. Мислення таких людей хутороцентрично, тобто: за межами нашого хутора нічого не існує. І коли виявляється, що центр церкви знаходиться за межами не тільки хутора, а й країни, це, знову таки, шок. І ситуацію треба виправляти. Звідси пильна увага до "київського патріархату". Звідси глибокі думки типу: "потрібна своя церква, яка буде задовольняти духовні потреби України".

Думка про те, що духовні потреби усіх без винятку людей однакові, і саме тому для Бога не елліна і іудея, просто незрозуміла. Ні, у нас особливі потреби. Нехай священик благословить нас на грабіж і вбивство сепаратистів. Ну і що, що не відповідає християнським цінностям? Нехай буде церква сатанинська, але - своя. Читайте також: Хресна хода. Тепер Україну розколюють за релігійною ознакою - Мураєв Втім, ця логіка поширюється тільки на Москву. Якщо центр чогось знаходиться в Європі, то це зовсім навпаки - нам несуть високі європейські стандарти. Тому ні греко-католики, ні католики і з десятою частиною обурення, адресованого "московським попам», не стикаються. А ось будь-яка ініціатива Православної церкви аналізується з точки зору інтересів і планів Москви. У всьому бачаться "сигнали", які свідчать про плани Москви. До прикладу наводять георгіївську стрічку, не зрозуміло яким чином потрапила в кадр, і невідомо як пов'язана з Хресним ходом. Те, без особливої ​​напруги "пропагандою" оголошуються ікони із зображенням сім'ї Миколи II, шанованої православними як страстотерпців в сонмі новомучеників і сповідників Російських. З цієї точки зору пропагандою можна оголосити і Казанську Божу Матір - ні Київської же листи ікона ... Не кажучи вже про Св. Матрони Московської.

Надане прес-службою народного депутата Олександра Вілкула Хресний Хід: нові провокації і гарантії безпеки від Авакова До речі, якщо вже пішла мова про "руку Москви", то змушений розчарувати - це взагалі не стиль нинішньої московської адміністрації. Вона до людей не звертається і працює тільки з елітами (за що нещадно критикований опозицією всередині самої Росії). В її дусі був би підкуп священноначалія УПЦ для збереження єдності МПЦ, якби такий хитрий план взагалі мав сенс (більшість священиків УПЦ за збереження єдності з материнською церквою). Тому, зокрема, безглузді розмови про можливі "провокації". Хочете, щоб не було провокацій? Не піддавайтеся ...

Але ні, ми раз по раз бачимо, як недолугий "оніжедеті" створюють "картинки для Киселевської пропаганди", влаштовуючи то Бійки, то стрілянину, то показові факельні ходи а-ля Німеччина-+1938. Справа завжди не в провокаціях, а в людях, які діють певним чином, не замислюючись про наслідки.

Люди і гроші

Якщо не виходить мислити в сторону політики, мислять в сторону грошей. Логіка приблизно така - церква втрачає паству, яка йде в УПЦ-КП. Церква втрачає кошти. Хресний хід потрібен, щоб повернути увагу і гроші! Бінго! Ну що тут сказати? Церква дійсно втрачає прихожан. Просто чимала частина українців, які вважають себе православними, не заглиблюються в подробиці взаємин між Православною церквою та іншими організаціями, які так само називаються. Ходять до церкви - не по приналежності, а в найближчу, або в ту, яка подобається. Союз православних журналістів Всеукраїнський Хресний хід: сотні кілометрів і міст Плюс - пропаганда щодо того, що в Києві повинен бути свій патріархат. Тому ще в 90-ті роки соціологія показувала значна перевага кількості вірних УПЦ-КП над УПЦ.

При цьому, в основній масі вони ставились до громад саме УПЦ. Глибоко цю тему, по-моєму, ніхто не досліджував, але чітко визначаються або люди воцерковлені, або політизовані. Ось, наприклад, спікер Парубій точно за Київський патріархат. Дарма що сам він - греко-католик. Я далекий від того, щоб вважати всіх священнослужителів безсрібники, які взагалі не замислюються про зв'язок числа віруючих і кількістю грошей. Тим більше що зв'язок така є. Однак, як на теперішній час, думка про те, що "великі гроші люблять тишу" актуальна як ніколи. Був би в діяльності Православної церкви фінансовий розрахунок - логічно було б сидіти рівно і відправляти капітали в офшори. А то, чого доброго, церква заборонять і гроші відберуть. Сумніватися в здатності сучасних українських властей Логічніше припустити, що церква відреагувала на вимоги віруючих дійсно виступити за мир. Рядові-то учасники Хресного ходу точно ніяких фінансових прибутків від участі не отримають.

"Прибуток" тут зовсім інший - духовний. Ось, користувач ФБ з Донецька Марина Маркова пише: ". Хресний хід - це найкраще, що трапилося в Україні за два з половиною роки Це найсильніша позитивна енергетика, це тисячі людей, які щиро хочуть миру". Ну а те, що нинішня влада сприймає рядову, в общем-то, хоча і численну релігійну акцію як політичний виклик і навіть політичну кризу - це говорить, скоріше, про її здатність контролювати ситуацію в країні, а також про те, в якому відношенні до цінностям миру і любові знаходиться вона сама.

Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.

 

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська