1. Новини Закарпаття
  2. >

Закарпатський політолог розповів, хто з українських чиновників може мати подвійне громадянство

27.04.2016 10:30 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

Сергій Федака: Більша частина закарпатців мають іноземні паспорти (переважно Угорщини), оформлені задля простіших поїздок за кордон – аби не проходити усіх митарств, пов’язаних з отриманням візи і тд.

Сергій Федака: Більша частина закарпатців мають іноземні паспорти (переважно Угорщини), оформлені задля простіших поїздок за кордон – аби не проходити усіх митарств, пов’язаних з отриманням візи і тд.

Тобто робиться це не тому, що люди щось задумали проти України чи з жиру казяться, а навпаки – через наші злидні.

Формально подвійне громадянство в Україні заборонене, але якихось конкретних санкцій наше законодавство не передбачає. Тепер виявляється, що принаймні державних службовців за таке можуть звільняти з роботи. Не думаю, що це буде застосовуватися масово, бо все-таки великої кількості бажаючих працювати на досить відповідальній, але не надто вдячній чиновницькій роботі просто немає. Особливо це стосується низових посад. Що ж стосується посад більш хлібних, то реалізація такої правової норми (маєш другий паспорт – іди зі служби) цілком може застосовуватися вибірково і бути інструментом політичної селекції на користь однієї політичної сили – пропрезидентської.

Як правило, люди (особливо держслужбовці) не надто афішують наявність другого паспорту, але шила в мішку не сховаєш. У принципі, всі про всіх знають. Звільняти усіх неможливо, бо ніким заміняти. Проте і вибіркове застосування такої норми може викликати неконтрольовану ланцюгову реакцію – доносів, кляуз, зливу компромату у пресу: якщо вигнали мене, то чому не виганяють мого колегу, котрого я так не люблю?! В результаті робота цілих районних адміністрацій може бути паралізована, бо усі «стукатимуть” на усіх.

Свого часу українська заборона подвійного громадянства обґрунтовувалася тим, що Росія роздасть свої паспорти усім наших східнякам і таким чином безкровно забере увесь наш Схід. Але події 2014-2015 р. показали, що Кремль не став морочитися з паспортами, а просто використав грубу силу. Наявність в українських громадян паспортів західніших держав аж надто великою небезпекою не вважалося. Але такі настрої панували під час політичної стабільності. Коли ж атмосфера розігріватиметься (наприклад, перед черговими виборами), зайві паспорти можуть стати причиною для політичного переслідування. Якщо лишатися в українському правовому полі, то з такими паспортами доведеться розставатися.

У липні цього року Європа обіцяє українцям безвізовий режим. Можливо, у зв’язку з цим проблема другого паспорту ослабне. А з іншого боку, хтось із нинішніх чиновників, вибираючи між державною службою і можливістю легко їздити за кордон, цілком може зробити вибір на користь останнього.

Читайте на ГК:Нацгвардійці відпрацювали пошук і затримку диверсантів (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті судили колаборанта з Херсона: відомо, що вирішив суд
Читайте на ГК:Готель Брістоль влаштував великоднє свято для дітей
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська