1. Новини Закарпаття
  2. >

Як правильно звертатись до суду та скільки це коштуватиме

28.01.2016 20:01 Аналітика

Це має знати кожен. Реформу судової влади нам ще тільки обіцяють. Але життя йде зараз, і в ньому частенько трапляються ситуації, коли треба захищати свої права. В тому числі – і в суді.

Це має знати кожен. Реформу судової влади нам ще тільки обіцяють. Але життя йде зараз, і в ньому частенько трапляються ситуації, коли треба захищати свої права. В тому числі – і в суді.

Як правильно це зробити і з чого почати – журналісти сайту "24" запитали у експерта.

У хитросплетіннях процесуальних судових вимог розбирались разом з керуючим партнером юридичної фірми "Діспекто лігал" Валерієм Пономаренком.

З якими питаннями йти в суд, а коли достатньо поліції?

Якщо це кримінальне чи адміністративне правопорушення – то до поліції. (Щоправда, не всі адміністративні правопорушення стосуються поліції). Якщо це порушення трудових, сімейних, цивільних прав чи інтересів, то це не в компетенції поліції, такі спори вирішує суд.

Однак нефахівець у цивільно-правових відносинах навряд чи зможе правильно визначити підвідомчість ситуації. Тому найкраще – говорить Валерій Пономаренко, звернутись до юриста, правознавця тощо.

Чи можна написати заяву в суд без юриста/адвоката?

Так, кожен українець має право звертатися до суду особисто з будь-яких питань, якщо має підстави вважати, що його права чи інтереси порушуються. І так само кожен має право захищати свої інтереси в судовому порядку. При цьому варто чітко усвідомлювати: якщо ви не тямите в механіці, то полагодити автомобіль не зумієте. Так само і з правовими питаннями: якщо далекі від юриспруденції, то навряд чи вам вдасться написати грамотний і правильний, з точки зору процесуальних вимог, позов.

Бувають випадки, коли при такій "самостійності" виявляється, що минули строки давності або зроблено ряд неправильних втручань в ситуацію – подали не ту інформацію, чи написали не ту заяву. Тому вирішувати проблему юридичного характеру все-таки краще за допомогою фахівця в галузі права. Так більше шансів захистити свої інтереси.

Як написати заяву?

Єдиного шаблону не існує. У межах кожного окремого виду правовідносин є свої вимоги. Простіше кажучи – заяви в господарський і адміністративний суд мають свій порядок звернення. Тобто, для цивільних справ вимоги прописані у Цивільно-процесуальному кодексі України, для господарських справ – у Господарському процесуальному кодексі України, для адміністративних правовідносин є Кодекс адміністративного судочинства України. Там і описано порядок подання заяв. Але написано їх сухою юридичною мовою, в якій простому громадянину розібратись досить складно, що знову повертає нас до питання юридичної кваліфікованої допомоги.

Втім, зразки найрізноманітніших позовних заяв можна легко знайти в інтернеті, таких юридично-освітніх порталів нині чимало. Варто скептично ставитися до озвученої там інформації. І краще все ж користуватися надійними джерелами, наприклад офіційним порталом "Судова влада України".

Якщо ж ви самостійно подали заяву до суду, а вона виявилася неправильно складеною, то суддя може повернути її вам з вказівками, що є неправильним і що треба переробити. Однак такий розвиток подій, за словами Валерія Пономаренка, є ідеальним, і не часто зустрічається в реальному житті. Частіше заяву просто повертають із зазначеними нормами закону, яким заява не відповідає, без точних вказівок на порядок усунення недоліків.

Але навіть якщо вашу позовну заяву просто відхилили через неправильність, ви маєте право подати її вдруге, і навіть втретє (попередньо виправивши згідно з вимогами закону).

Скільки коштуватиме подача заяви?

В Україні існує поняття судового збору. Розмір його визначається законом України про судовий збір. Там прописані ставки і пільги. Тому по кожній окремій заяві може бути свій розмір збору. По цивільних справах для фізичних осіб за загальними правилами судовий збір становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати (станом на січень 2016 року це виходить від 551 до 6890 гривень).

Скільки коштують послуги адвоката?

Вартість послуг адвоката визначається за багатьма факторами: складність справи, кваліфікація фахівця та престиж компанії, досвід, кількість виграних справ тощо. Чим більша кваліфікація і кількість переможних справ, тим дорожчий буде адвокат. Але, як свідчить практика, дорогий адвокат не завжди гарантує виграш справи.

Зазвичай по кожному окремому випадку адвокат і клієнт домовляються про розмір оплати. Однак на окремих сайтах адвокатських фірм є деякі орієнтовні розцінки:

Коли стане ясно, чи піде справа до суду?

По кожній галузі судочинства можуть бути свої терміни. Наприклад, у цивільних справах, якщо позовну заяву подано правильно, то упродовж 3 днів суддя має прийняти рішення про відкриття або відмову у відкритті провадження у справі. Протягом 10 днів призначити та провести попереднє судове засідання, за два місяці розглянути судову справу. Але, знову-таки, за словами Валерія Пономаренка ці строки досить рідко бувають пов’язані з реальністю.

Чи змінить судовий процес обіцяна реформа?

Поки що зарано про це говорити. Існує низка законодавчих та громадських ініціатив — відзначив пан Пономаренко. Але навіть якщо щось нове буде проголосовано Верховною Радою, зміни ці потребуватимуть значної кількості часу і зусиль.

Читайте на ГК:Закарпатців залишать надовго без електроенергії: в яких районах будуть відключення?
Читайте на ГК:Вони всюди, сезонні монстри атакують закарпатців: як не стати жертвою?
Читайте на ГК:На його повернення чекали майже 2 роки: Закарпаття зустріло свого давно полеглого захисника (ФОТО, ВІДЕО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська