1. Новини Закарпаття
  2. >

Яценюк збирається "перезавантажити" владу вже восени

28.08.2015 13:47 Аналітика

Питання переформатування уряду Яценюка на слуху вже кілька місяців.

Питання переформатування уряду Яценюка на слуху вже кілька місяців.

Ще в березні цього року ходили розмови про те, що президент і прем'єр погодили попередній список членів Кабміну, яких незабаром чекає відставка. Проте до втілення задуманого в реальність тоді справа не дійшла.

На початку червня Петро Порошенко у щорічному посланні до Верховної Ради зазначив, що до даного питання парламентська коаліція може повернутися восени і тоді і розглянути діяльність кожного члена уряду під мікроскопом. У кулуарах парламенту активно почали пророкувати відставку і безпосередньо Арсенію Петровичу. Той, у свою чергу, 9 серпня сам підтвердив, що у вересні весь нинішній склад українського уряду пройде перевірку, результатом якої цілком може стати заміна міністрів.

Осіннє переформатування Кабміну може стати слабким, але все ж виправданням перед Заходом, який все більше висловлює невдоволення темпами реформ. До того ж, своєю заявою Яценюк зіграв на випередження - наприкінці року за наявності серйозних претензій до роботи уряду йому, швидше за все, дійсно довелося б йти. Нюанс, мабуть, в тому, що в новому складі квота у «Народного фронту» буде вже не та - з Порошенком безумовно доведеться узгоджувати не тільки звільнення (а більшість міністрів зайняли свої місця якраз за квотою БПП), але і призначення.

За даними ЗМІ, кілька днів тому БПП «Солідарність» і «Народний фронт» кулуарно підписали угоди про майбутніх форматах співпраці та об'єднання. Досягнуті домовленості передбачають на першому етапі створення єдиної фракції (на наступному - об'єднання партій по пропорції 75% (БПП) на 25% (НФ)) і переформатування уряду. Для організації процесу об'єднання і координації дій була створена Стратегічна рада з семи осіб, до числа яких увійшли Порошенко, Ложкін, Гройсман, Яценюк, Турчинов, Аваков і Луценко.

У той же час, за інформацією «Главкому», минулого тижня відбулася умовно «таємна вечеря», де впливові персони «Народного фронту» - Арсеній Яценюк, Микола Мартиненко, Андрій Іванчук, Максим Бурбак, Арсен Аваков - у вузькому колі вирішували, чого саме вони хочуть від переформатування Кабміну.

Говорити про досягнуті домовленості по всіх міністерствах поки рано. Однак деякі прогнози зробити вже можна.

Незважаючи на всілякі чутки про відставку чинного прем'єра, на місце якого вже встигли «напророкувати» і чинну главу Мінфіну Наталю Яресько, і одеського губернатора Михайла Саакашвілі, свій портфель Яценюк збереже виразно.

Це умова стала одним з тих, за якими «НФ» таки пішов на «зближення» з президентською партією. А лідер парламентської фракції БПП Юрій Луценко кількома днями раніше зі свого боку зазначив, що не бачить людину, здатну змінити Яценюка на посаді прем'єра. «Поки Арсеній Петрович відчуває свою здатність керувати урядом - він ним керуватиме, -зазначив нардеп. - Я вважаю, що сьогодні альтернативна кандидатура на посаду прем'єр-міністра ще не визріла. Посилити контроль над виконавчою владою - так, міняти прем'єра - ні ».

Залишаться на своїх місцях і всі віце-прем'єри. Стояв, правда, питання по віце-прем'єру - міністру культури В'ячеславу Кириленку, якого не так давно призначали на роль головного борця з африканською чумою під Києвом. Однак у Арсенія Петровича виникли побоювання, що у разі звільнення Кириленка, квоту, можливо, зберегти не вдасться. І вирішено було його залишити.

Міністр фінансів Наталія Яресько після своєї тріумфальної «перемоги» над кредиторами, як мінімум, збереже свою позицію, як максимум - також обзаведеться приставкою «віце-прем'єр». Нагадаємо, 27 серпня Кабінет міністрів України на позачерговому засіданні одноголосно підтримав умови реструктуризації зовнішнього комерційного боргу країни, які Міністерство фінансів досягло з комітетом кредиторів, що представляє власників $ 9 з $ 22 млрд цього боргу. Як заявила Яресько, передбачається негайно списати 20% суми основного боргу або близько $ 3,6-3,8 млрд, зменшивши комерційний борг України, а також гарантований державою і квазі-гарантований борг з приблизно $ 19300000000 до близько $ 15,5 млрд.

Міцно сидить на своєму місці і міністр юстиції Павло Петренко. «Яценюк, як і при минулому призначенні Кабміну, буде триматися за нього зубами», - зазначив у розмові з «Головкомом» політолог Андрій Золотарьов. Так само міцно стоятиме Арсеній Петрович і за главу МВС Арсена Авакова, проте, як відзначає експерт, можливо, кимось доведеться жертвувати, і, можливо, саме Аваковим.

На адресу керівника силового відомства останнім часом звучало багато критики. Нардепи раніше виступали з ініціативою про звільнення чинного глави МВС і навіть вносили в ВР постанову про його відставку. Однак поки тому вдавалося утримуватися.

Нещодавно ряд не самих благонадійних ЗМІ навіть поширив інформацію про те, що Аваков написав «заяву за власним». Однак, за словами Золотарьова, непрямих ознак зміни керівництва в МВС поки немає.

Залишаться на своїх місцях і міністр оборони Степан Полторак і міністр соціальної політики Павло Розенко (обидва зайшли в Кабмін за квотою БПП).

Є питання по міністру аграрної політики і продовольства Олексію Павленко, який зайшов в Кабмін за квотою «Самопоміч». Він встав не стільки через його роботи і професійних якостей, скільки через бажання президента поставити на це відомство «свою» людину. Можуть «піти» і міністра економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. І хоч його на цей пост і просували Банкова і Борис Ложкін, за словами джерела «Головкому» в АП, міністр- «варяг» не вписався в команду Порошенко.

З одного боку, звільнення не загрожує міністрові спорту та молодіжної політики Ігорю Жданову (квота «Батьківщини»). У серйозних скандалах він не був помічений. З іншого, на думку деяких експертів і політиків, його звільнення може стати «маленької помстою» Юлії Володимирівні. Тимошенко останнім часом занадто активно намагається відновити вплив і, перебуваючи в коаліції - читати «у владі», занадто багато собі дозволяє, критикуючи дії і уряду, і президента.

«Нічого не значуще міністерство. Але не виключено, що можуть покарати », - допускає співрозмовник« Головкому ».

Також під великим питанням залишається і той факт, що міністерство екології та природних ресурсів, яке зі скандалом залишив ще один ставленик «Батьківщини» Ігор Шевченко, залишиться за політсилою ЮВТ, а не відійде президенту.

Експерти прогнозують, що, швидше за все, Кабмін доведеться покинути міністру інфраструктуриАндрею Пивоварський. Його позиції, на думку політолога Вадима Карасьова, грунтовно похитнулися після смерті «покровителя» Ігоря Єремєєва. Нагадаємо, на посаду міністра Пивоварський зайшов в якості гендиректора групи «Континуум» (заправки WOG, ТМ «КОМО», молочна компанія «Галичина» та ін.). У числі акціонерів компанії були відомі нардепи Ігор Єремєєв та Степан Івахів, що створили в новому парламенті групу «Воля народу».

До того ж, як нагадує Карасьов, дороги та інфраструктура залишаються однією з найбільш проблемних зон в країні. При цьому корупційна складова в Мінтрансі висока. «І з урахуванням того, що, як кажуть злі язики, там вже мало не перестрілки за конверти відбуваються, не важко здогадатися, що туди, найімовірніше, зайде людина президента», - зазначив у розмові з «Головкомом» Андрій Золотарьов.

Хитається крісло і під главою міністерства енергетики та вугільної промисловості Володимиром Демчишин. У Кабмін він потрапив за квотою БПП, і начебто Петро Олексійович не прагне його змінити. Однак Яценюк виступає за його звільнення. Що може стати особливо актуальним у зв'язку з ситуацією до підготовки до опалювального сезону (в умовах, когдабольшінство теплових електростанцій залишилося без вугілля). «Енергоринок - це велика проблема. Ось найбільше скандалів генерується навколо інфраструктури та енергоринку. Дуже складні галузі та сектори та керівники не справляються », - висловив свою думку у розмові з« Головкомом »Карасьов.

Не втримається на «пороховій бочці» МОЗ та Олександр Квіташвілі. Власне, він і сам вже подав заяву про відставку, однак поки продовжує виконувати обов'язки глави. Ще один міністр- «варяг» виявився не підготовленим до українських реалій. Незважаючи на реформістський підхід, йому так і не вдалося побороти корупцію при закупівлі ліків (чим особливо славиться відомство). Зате вдалося «заробити» звинувачення у зриві поставок життєво важливих препаратів в Україні. Дізнавшись про пропозицію з боку президентського блоку його звільнити, він сам подав у відставку, але зазначив, що «система вже шість місяців чинить опір змінам, багато хто не зацікавлений, щоб щось вийшло». Міністр поскаржився, що в Україні практично всі намагаються лобіювати власні інтереси, і так безсоромно це не робиться ніде в світі

Про те, хто включився в боротьбу за крісло глави міністерства охорони здоров'я, «Главком» вже писав. Унаслідок того, що Квіташвілі заходив в уряд за квотою БПП, у Порошенка вважають, що вибір нового керівника цього відомства - їх прерогатива. Хоча в прем'єрському таборі теж не сидять склавши руки і підшукують туди свою людину. Серед явних фаворитів цієї гонки, нагадаємо, крім сомневающейся Ольги Богомолець, знаходяться лікар-кардіохірург і гендиректор Інституту Серця Борис Тодуров, а також гендиректор і співзасновник клініки «Оберіг» Віктор Рибачук (раніше займається випуском ліків). За словами колишнього керівника відомства Олега Мусія, є ще мінімум три кандидатури, прізвища яких «поки ладили не розголошувати». Як вдалося з'ясувати «Главкому», в числі «темних конячок» значиться Віктор Сірман - радник Яценюка і керівник нацпроекта «Нове життя - нова якість материнства й дитинства».

У результаті «переділу» також «полетять» голови та керівників низки держслужб. І перший на черзі, за інформацією джерел «Главкому», - голова Державної фіскальної служби Роман Насиров. Ще в червні на презентації ним проекту інституційної реформи ГФС, підготовка якої була покрита мороком таємниці, Арсеній Яценюк підкреслив необхідність перетворення податкової міліції в службу фінансових розслідувань, запропонував пілотний проект з передачі деяких митниць в аутсорсинг іноземним компаніям і зажадав тотальної зміни керівників фіскальної служби в регіонах . І дав Насірова на зміни в роботі відомства три місяці. Ті ж самі три місяці прем'єр вже давав керівнику ГФС при призначенні. Але, судячи з усього, розпочато «новий відлік», і, очевидно, що перші кроки Насирова на чолі відомства не можна занести йому в актив. Поки Держслужба успіхами похвалитися не може, а навколо Насирова раз у раз виникають різного роду скандали.

Говорити про більш предметних «розкладах» на відомства ще рано. Боротьба за портфелі тільки починається. Проте вже зараз можна передбачити, що, незалежно від того як в БПП і «НФ» поділять міністерства, глобального перезавантаження не буде.

За матеріалами інформаційного порталу "Україна без корупції"

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська